Reklama

Artykuł

Firefox OS – mało aplikacji, ale duży potencjał

Paweł Kański

Opublikowany

Od ostatniego piątku, 12 lipca w ofercie jednego z polskich operatorów sieci komórkowych można kupić telefon Alcatel One Touch Fire. Co najważniejsze, ten smartfon jest pierwszym urządzeniem w Polsce, które obsługuje Firefox OS. Jak sprawuje się system od autorów popularnej przeglądarki internetowej?

Główny ekran Firefox OS

Firefox OS – mało aplikacji, ale duży potencjał

Firefox OS wygląda naprawdę ładnie i może się podobać od strony wizualnej. Do dyspozycji mamy kilka ekranów, które przewija się z lewej do prawej i na odwrót. Na pierwszym z nich znajduje się strona wyszukiwania, gdzie możemy odnaleźć aplikacje, multimedia oraz kontakty. Kolejny ekran to skromny dock ze skrótami do funkcji SMS, telefonu, kontaktów oraz przeglądarki, Firefox oczywiście. Skróty można dowolnie dodawać i usuwać. Kolejny pulpit to lista aplikacji zainstalowanych w pamięci urządzenia. Następny to aplikacje natywne – kalendarz, zegar, poczta, muzyka, filmy i koszty.

Jakie aplikacje na Firefox OS?

Niestety, zawiodą się Ci, którzy liczą na duży wybór programów na Firefox OS. Mimo zapewnień twórców systemu o tym, że tworzenie apek na ich platformę będzie banalnie proste, jest ich jak na lekarstwo. W sklepie, czyli Firefox Marketplace można co prawda naleźć Wikipedię, SoundCloud, Pulse, AccuWeather, czy polskie Allegro.  Niestety, nie udało mi się odnaleźć chociażby żadnego menedżera plików… Na razie wszystkie aplikacje są bezpłatne, co ma być może rekompensować mały wybór. Na pewno wkrótce pojawią się też aplikacje płatne. Nie wiemy jeszcze jakie sposoby płatności będą używane w sklepie – karta, Paypal, a może SMS premium?

Firefox OS - wyszukiwanie

Jeśli macie zamiar zamienić swojego smartfona z Androidem lub iOS na Firefox OS, to wstrzymajcie się z tym. Inaczej będzie Wam brakowało ulubionych aplikacji, widgetów i gier.

Zarządzanie plikami

Jak już wspomniałem, w systemie, ani w Marketplace nie ma menedżera plików. Trudno więc jest przeglądać zawartość telefonu. Na szczęście, z łatwością można wgrywać na niego pliku multimedialne. Do ich odtworzenia stworzono domyślne aplikacje, które po uruchomieniu przeskanują pamięć telefonu w poszukiwaniu plików dźwiękowych lub wideo. Chodzi o Filmy i Muzykę. Konfiguracja Poczty jest banalnie prosta, wystarczy wpisać nazwę, adres oraz hasło Waszej poczty e-mail.

Firefox OS - główne narzędzia

Obsługa plików również nie sprawia problemów. Można je z łatwością wgrać do urządzenia z Firefox OS. Wystarczy mieć kabel USB i przy jego pomocy podłączyć smartfona do komputera. System Windows powinien wykryć telefon jako kartę pamięci. Transfer plików pomiędzy komputerem, a telefonem przebiega bez żadnych problemów i bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

Podstawowe narzędzia

System posiada wszystkie podstawowe narzędzia, dzięki którym można zacząć korzystanie z telefonu zaraz po jego zakupie. Wciąż brakuje w nim wielu popularnych gier i potrzebnych narzędzi, ale Firefox ma u mnie spory kredyt zaufania. Można się spodziewać, że wraz z pojawieniem się systemu w innych krajach, deweloperzy spojrzą na niego przychylniejszym okiem. To zaowocuje lepszymi i popularniejszymi programami, a przede wszystkich ich większą ilością…

O odpowiedź na kilka pytań na temat systemu poprosiliśmy przedstawicieli Firefox OS. Jak tylko dostaniemy od nich odpowiedź – damy Wam znać!

Czy ktoś z Was ma już telefon z Firefox OS?


Powiązane artykuły:

Również może Cię zainteresować