Reklama

FIFA 15: jak ustawić najlepszy atak?

FIFA 15: jak ustawić najlepszy atak?

Skuteczny atak jest jednym z kluczowych elementów gry w piłkę nożną. Przedstawiamy ci kilka strategicznych sztuczek w FIFA 15, które uchylą rąbka tajemnicy i przybliżą cię znacząco do wygranej.

Każdy grający w FIFĘ używa jakiejś taktyki. Jednakże poszczególne zespoły nie zawsze korzystają z tej samej strategii, dlatego też warto ją zaadaptować do posiadanych piłkarzy. Kiedy przyjdą sytuacje, w których nie możesz strzelić żadnego gola albo gdy musisz to zrobić za wszelką cenę, należy zmienić podejście do gry.

Kiedy najbardziej zależy ci na czystym koncie i zaryglowaniu swojej bramki, radzimy ci lepiej dobrać ustawienia defensywne. W tym artykule pokażemy ci, jak ustawiać efektywne taktyki, które pomogą w grze w ataku.

Twoja drużyna i jej taktyka

Jeśli chcesz bronić swojej bramki, musisz zamknąć szczelnie defensywę i „gryźć trawę”, jak to mawiają starsi trenerzy. Aby atakować, należy jednak rozważyć wiele innych czynników.

Po pierwsze, nie każdy z zawodników jest taki sam i nie każda drużna gra w tym samym stylu. W FIFIE 15 możesz skorzystać z ostatniego ustawienia Barcy, jakie jest dostępne w Pro League, aby wyobrazić sobie zawodników i ich grę w danej formacji.

Zdominowanie przeciwnika uskrzydla drużynę: podstawy

Istnieje wiele koncepcji dla drużyny, która chce prowadzić atak pozycyjny. Pierwszą jest oczywiście opcja ofensywnego nastawienia. Możesz więc wybrać pomiędzy kilkoma ustawieniami piłkarzy: 3-4-3, 4-3-3, 3-5-2.

W ataku powinny pozostać również bardziej zwarte drużyny, które chcą utrzymywać rywala na jego połowie. Naturalnie takie nastawienie wiąże się z niebezpieczeństwem kontrataku, jednak jest ono nieodzownym elementem gry.

Powyższe ustawienia mają bezpośredni wpływ na wyższą grę bloku obronnego, skrócenie dystansu do formacji pomocników czy na częstsze używanie pułapki ofsajdowej, czyli stylu czeskiego trenera Zdenka Zemana. Aby ustawić taką taktykę, musisz przejść do odpowiednich ustawień i podwyższyć poziom pressure (nacisku na przeciwnika) powyżej 60, a najlepiej gdzieś w okolice 100 w zależności od ryzyka, jakie chcesz podjąć.

Aby ustawić pułapkę ofsajdową, przejdź trzy pozycje niżej, czyli do Defender Line (Linia Obrony) i wybierz Offside trap.

Znając swoją drużynę, znasz też jej poziom ataku

Dobry trener nie tylko ślepo odciska swoją myśl taktyczną na drużynie, ale też adaptuje dostępnych piłkarzy według ich specyficznych umiejętności, aby jak najlepiej wkomponować ich na boisku. Oto krótki poradnik, jak stworzyć najlepsze danie tylko z dostępnych składników.

FC Barcelona posiada przykładowo nierówno podzielone zadania dla napastników, więc nie będzie miała takiego samego schematu ataku co PSG. W Paryżu mogą liczyć na „wieżowca” Ibrahimovicia. Jeśli masz w swojej drużynie szybkich zawodników, takich jak Neymar czy Robben, możesz stworzyć formację z dwóch napastników/skrzydłowych, którzy będą schodzić do środka lub mijać obrońców w pojedynkach jeden na jeden.

Jeśli jednak posiadasz w składzie Gomeza, Klose, Ibrę lub innego piłkarza o dobrych warunkach fizycznych i skutecznej grze głową, lepiej jest ustalić taktykę polegającą na jak największej liczbie dośrodkowań w pole karne. Prędzej czy później jakaś piłka zagrozi bramce przeciwnika. Aby tego dokonać, zwiększ wartość crossing (dośrodkowania) swojej drużyny.

Możesz też nakazać swojemu środkowemu napastnikowi, aby był ciągle w ataku i nie wracał się do defensywy. Ma czekać w pogotowiu i koncentrować się na zadaniu skutecznego ciosu lub wywieraniu większej presji na bloku obronnym.

Innym ważnym czynnikiem jest ogólna jakość zespołu. Jeśli grasz zespołem z górnej półki, daj swoim piłkarzom trochę więcej swobody i licz na ich zmysł kreatywności, który skoryguje grę bezpośrednio na boisku. Z kolei jeśli nie masz u siebie żadnej indywidualności, będziesz musiał skupić się na poprawieniu organizacji gry, gdzie każdy piłkarz będzie miał konkretne zadanie do wykonania.

Rozpoznaj swojego wroga

Każda z tych rekomendacji ma swoją relatywną wartość. Oczywiście, tak jak wspominaliśmy wcześniej, dobry trener potrafi zmienić taktykę, dopasowując ją do napotkanego przeciwnika. Bayern, grając przeciwko Romie, nie musiał zmieniać swojej formacji, ale gdyby grali z Realem Madryt, to Guardiola zapewne poczyniłby jakieś zmiany.

Przykładowo, jeśli twój przeciwnik gra trzema pomocnikami w środku, lepszym rozwiązaniem będzie zdecydować się na wystawienie skrzydłowych i wydać im dodatkowe polecenia. Jeśli natomiast drużyna przeciwna gra często piłką w poprzek boiska, warto spróbować przełamać tę linię poprzez ustawienie dwóch środkowych pomocników.

Wraz ze zmianą formacji, skoryguj szerokość rozstawienia swoich zawodników na boisku.

Opcja na ostatnie minuty gry

Piękno futbolu polega na tym, że nawet w ostatnich minutach można odwrócić losy spotkania. Może pamiętasz finał Ligi Mistrzów i starcie Manchesteru United z Bayernem Monachium? Man U odwrócił niekorzystny wynik 1-0 i wygrał 1-2 dzięki dwóm bramkom w ostatnich 3 minutach doliczonego czasu gry.

W FIFIE 15 możesz spróbować zrobić to samo. Jeśli twoi zawodnicy nie są zbyt zmęczeni, możesz im zwiększyć poziom agresywności, modyfikując przy tym odpowiednią taktykę. Nie ma już czego bronić, można jedynie zyskać i spróbować przedrzeć się przez obronę przeciwników. Warto też zwiększyć poziom nacisku na przeciwnika swojej formacji obronnej, ustawiając poziom bliski 100 nawet za cenę utraty bramki.

Dzięki szybkim ustawieniom wybierz ultraofensywne nastawienie drużyny i opcję All Out Attack (Wszyscy do ataku). Jeśli nie masz w swojej atakującej formacji odpowiedniego wieżowca (zawodnika silnego i mocnego w zagraniach głową), możesz skorzystać z pewnego triku, jaki wykorzystuje czasem Barcelona ze swoim obrońcą Pique. Ustawia się on w ataku, aby można było mu zagrać piłkę od obrońców z pominięciem środkowej linii.

Surowa lekcja po stracie gola

Jeśli zamkniesz się tylko w defensywie, zawsze istnieje szansa na utratę gola. Jednak warto podjąć trochę gry do przodu i trzymać zatem dewizy: zero z tyłu, a może się uda coś strzelić.

Jednakże nie istnieje 100% strategia pozwalając na wygrywać. Bardzo często o takim rezultacie decydują szczegóły, umiejętności trenera oraz samych zawodników. Powyższe sztuczki są dobre na początek twojej przygody, a reszta zależy już tylko od twojej futbolowej inteligencji!

Zobacz także:

11 porad, które pomogą ci wygrywać w FIFIE 15

FIFA 15: jak wykonywać nowe sztuczki i zagrania

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama