Reklama

Artykuł

E3 2014 – Civilization: Beyond Earth. Klasyka strategii powraca w najlepszym wydaniu

Maria Baeta

Opublikowany

Civilization: Beyond Earth to kolejna odsłona kultowej serii Cywilizacja, tym razem jednak w kosmosie. Wyobraźcie sobie najlepsze elementy Civilization, ale w zupełnie innym środowisku. Nie będziecie zawiedzeni.

Civilization: Beyond Earth jest grą niezwykle oczekiwaną przez fanów serii i całkiem słusznie. Tytuł ten, to zupełnie nowe otoczenie i wiele usprawnień w rozgrywce. Będzie to stanowiło nie lada wyzwanie dla fanów strategii turowych. Nasz specjalny wysłannik na targi E3 2014 w Los Angeles Raul Perez miał okazję zetknąć się już z grą. O to pierwsze wrażenia z tytułu stworzonego przez Firaxis.

E3 2014 – Civilization: Beyond Earth. Klasyka strategii powraca w najlepszym wydaniu

Civilization w wersji czystej i przestronnej

Zgodnie z żądaniami fanów, seria Civilization powraca do swoich korzeni, czyli kompletnej i złożonej gry strategicznej. Jeśli więc graliście w Civilization V to zauważycie, że tym razem Firaxis zdecydowali się na bardziej klasyczne rozwiązania.

Civilization: Beyond Earth opiera się na tym, co doskonale znają fani serii. Musimy założyć miasto, budować, tworzyć komunikację, a następnie rozszerzać nasze wpływy. Wszystko to w oparciu o klasyczny system sześciokątnych płytek.

Wielką innowacją jest jednak odejście od historii świata. Ten tytuł osadzony jest w świecie science-fiction, gdzie naszym celem jest zasiedlenie obcych planet.

Decyzje mają znaczenie

Civilization: Beyond Earth posiada godny pochwały stopień złożoności. W grze nie ma praktycznie dwóch identycznych przedmiotów. Twórcy opracowali też sztuczną inteligencję, która rozwija się frakcjami na wiele różnych sposobów. Wiele zależy od tego, w jakim miejscu tworzymy kolonie.

W grze mamy do czynienia z liniowym postępem technologicznym. Oznacza to, że wszystkie nasze decyzje podjęte w grze będą miały w przyszłości odpowiednie następstwa. Tak więc każdy nasz wybór ma wpływ i znaczenie na rozgrywkę w Civilization: Beyond Earth.

Wybierz swoją ścieżkę: Czystość, Harmonia, Supremacja

Decyzje te zależą w dużym stopniu od stylu naszych działań. W Civilization: Beyond Earth. Możemy obrać trzy różne ścieżki odkryć: Czystość, Harmonię oraz Supremacje. Każda z nich prowadzi naszą cywilizację w inny sposób.

Czystość to droga wychwalająca przeszłość, idealizująca historię ludzkości ze szczególnym naciskiem na czczenie symboli. W czystości liderzy postrzegani są jako legendy.

Supremacja, czyli ścieżka władzy opiera się na patrzeniu w przyszłość. Tutaj klucz do sukcesu rozwoju cywilizacji to przede wszystkim postęp technologiczny.

W ścieżce Harmonii natomiast ważnym elementem jest pamięć o istotach, które zamieszkiwały daną planetę przed jej podbojem. Tak więc utrzymywanie innych ras jest jednym z ważnych elementów naszej egzystencji.

W zależności od ścieżki którą wybierzemy, mamy szerokie pole do dalszych decyzji. Możemy zawierać sojusze z innymi cywilizacjami o podobnych zasadach. Możemy stać się sprzymierzeńcami całej galaktyki, rywalizować z frakcjami lub nawet wplątać się w wir terroru. To my decydujemy o losie naszej Cywilizacji.

Zalety podróży poza ziemią

Civilization: Beyond Earth jako galaktyczna gra dodaje wiele nowych elementów do serii. Najważniejszą z nich jest warstwa strategii orbitalnej.

Musimy martwić się nie tylko o to, co dzieje się na ziemi, ale też w powietrzu, gdzie można tworzyć, np. satelity w postaci broni defensywnej.

Ulepszeniem rozwiązań z Civilization V jest dyplomacja. Ten element frustrował fanów, teraz będzie bardziej realistyczny. To gratka dla tych, którzy wolą słowa od użycia broni.

Pod względem dyplomacji Firaxis przygotowało prawdziwy hit. Fikcyjny świat nie opierający się o prawdziwą historię daje nieograniczone możliwości. Rywalizacja kosmicznych frakcji na arenie międzygalaktycznej będzie naprawdę zróżnicowana.

Między tradycją, a nowoczesnością

Civilization: Beyond Earth nie jest odejściem od fundamentów strategii turowej. To powiew świeżości i wiele ulepszeń w serii Cywilizacja. To Cywilizacja jakiej nigdy jeszcze nie widzieliście.

Tytuł niesie za sobą wiele nadziei. Szczególnie, że za grę odpowiada studio Firaxis, które na swoim koncie ma jedną z najlepszych turowych strategii ostatnich lat: XCOM Enemy Unknow.

Teraz tylko musimy poczekać do jesieni 2014, aby przekonać się, czy nasze oczekiwania zostały spełnione.

Zobacz także:

Również może Cię zainteresować