Dziś debiutuje WinRAR 5 z nowym algorytmem kompresji plików. Co to jest RAR5?

Dziś debiutuje WinRAR 5 z nowym algorytmem kompresji plików. Co to jest RAR5?

Sprawdzamy co nowego w WinRAR 5! Najnowsza wersja wprowadza zupełnie nowy format RAR5. To poważny konkurent dla 7-Zip. Porównujemy oba formaty i zdradzamy wszystko, co musicie wiedzieć o najnowszej odsłonie programu WinRAR.

Jakie są różnice pomiędzy RAR4, a RAR5?

Na świecie istnieją miliony plików, skompresowanych przy użyciu dotychczasowego algorytmu kompresji, RAR 4. Można go otworzyć przy pomocy wielu programówi wygodnie z niego korzystać. Teraz WinRAR wprowadza wersje 5, z nowym standardem RAR5. Dzięki temu otrzymamy jeszcze lepszą kompresje. RAR5 zwiększa rozmiar „słownika kompresji” do 1 GB dla wersji 64-bitowej, co pozwoli na wydajniejsze pakowanie dużych plików. Domyślny słownik ma zaledwie 32MB, będzie on nadal stosowany przy mniejszych plikach. Poza tym nowa wersja RAR5 jest znacznie bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia. Udaje się odzyskać pliki, nawet gdy archiwum uszkodzone jest w 5%. Poza tym RAR5 pozwala szyfrować dane z 256-biotwym algorytmem AES. Taką samą formę ochrony plików stosuje rząd USA.

Porównanie: RAR5 vs. 7-Zip vs. RAR4

W większości testów RAR5 jest znacznie szybszy i skuteczniejszy od 7zip. W badaniu opublikowanym przez Hyperspin, okazało się, że WinRAR 5 potrafi dokonać kompresji 5 GB paczki plików w dwie minuty. Konkurencyjny 7zip potrzebuje na to prawie 6. My zrobiliśmy szybki test porównujący możliwości RAR5, RAR4 oraz 7zip (LZMA i LZMA2). Naszą testową maszyną była stacja robocza Dell Precision 490 z procesorem intel XEON 5130 (dwa procesory czterordzeniowe), 16 GB pamięci RAM oraz systemem Windows 8 64bit Pro. Folder, który poddaliśmy kompresji zawierał 104 pliki różnych typów od dokumentów, przez filmy i zdjęcia, po nieskompresowaną muzykę. Zajmował on łącznie 528 031 7444 bajtów na partycji NTFS. Całą operacje wykonywaliśmy na dysku ATA. W teście skorzystaliśmy ze wszystkich trzech trybów dostępnych w każdym z programów.  Wykorzystaliśmy więc najszybszą, najmocniejszą i normalną formę kompresji.Jak widać, wyniki algorytmów RAR są imponujące. Zarówno RAR5 jak i RAR4 są naprawdę szybkie, a RAR 5 w dodatku jest bardziej skuteczny od swoich konkurentów. Wyniki 7zip, przy wykorzystaniu LZMA nie były zbyt oszałamiające, ale  program nie obciąża zbytnio procesora. Natomiast w przypadku RAR dało się odczuć, że cała moc komputera wykorzystywana jest do kompresji naszego testowego folderu. Testy pokazują przewagę RAR nad 7zip, jednak dla przeciętnego użytkownika nie będzie ona tak wyraźna.

Czy warto używać RAR5?

Jasne! To bardzo wydajny i szybki algorytm. Aby z niego skorzystać, należy wybrać opcję kompresowania RAR5 w ustawieniach nowej aplikacji WinRAR 5.0. Domyślny rozmiar słownika to 32 Megabajty.

Dlaczego nie mogę rozpakować RAR5?

Nowy standard kompresji przy użyciu algorytmu RAR5 jest wciąż nowością i mało który program poza WinRAR 5 jest w stanie sobie z nim poradzić. Testowaliśmy kilka popularnych, takich jak 7zip, czy IZArc i nie udało nam się otworzyć plików skompresowanych poprzez RAR5. RAR nie jest formatem otwartym, ale twórcy WinRAR udostępniają kod źródłowy narzędzia rozpakowującego. Zatem inni programiści z łatwością mogą dodać go do swoich programów. Wszystko teraz zależy jak szybko zaktualizują swoje aplikacje. Igor Pavlov odpowiedzialny za 7zip powiedział, że dodanie wsparcia w ich programie dla RAR5 nie jest priorytetem. Na adaptacje nowego algorytmu więc jeszcze poczekamy.

Jakiej wersji RAR należy używać?

Ze względu na kompatybilność radzimy korzystać z RAR4, który jest obsługiwany, zarówno przez WinRAR, jak i inne programy. Należy więc poczekać na popularyzacje RAR5. Ale do własnych zastosowań możemy spokojnie używać RAR5 już dziś.

A z jakiego formatu kompresji Wy korzystacie?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji