Reklama

Artykuł

Dysk w chmurze bez tajemnic! Część 1: Dropbox

Dysk w chmurze bez tajemnic! Część 1: Dropbox
Robert Wojno

Robert Wojno

  • Zaktualizowany:

Na pewno spotkaliście się z pojęciem “dysk w chmurze” lub “chmura internetowa” i zastanawialiście się co to jest i jak można to wykorzystać. Dla tych wszystkich, którzy nie do końca orientują się w tym całym zachmurzeniu, mamy promyk słońca. W dniu dzisiejszym inaugurujemy cykl wpisów opisujących funkcje, wady i zalety popularnych serwisów oferujących serwery w chmurze.

Dropbox, SkyDrive, Google Drive, Sugar Sync, to tylko najpopularniejsze z tak zwanych dysków w chmurze i my postaramy się wyjaśnić jak z nich korzystać i jakie korzyści ze sobą niosą. Na pierwszy ogień idzie najpopularniejszy tego typu serwis – Dropbox.

Nazwa i logo produktu dobrze obrazują jego funkcjonowanie. Dropbox to pudełko, do którego wrzucamy różne przydatne rzeczy. Korzystanie z serwisu rozpoczynamy od zainstalowania klienta Dropbox (do pobrania na Windows oraz Mac) i założenia konta w serwisie. Po zainstalowaniu programu, na naszym komputerze tworzony jest folder (wspomniane wcześniej pudełko), w którym będziemy mogli umieszczać pliki. Aplikacja Dropbox jest dostępna na Windows, Mac, iPhone, Android oraz BlackBerry.

W przypadku korzystania z serwisu na komputerze, folder Dropboxa automatycznie synchronizuje się z serwerem w Internecie. Oznacza, to, że każdy plik jaki w nim umieścimy, jest niezwłocznie zapisywany na serwerze  Dropbox i dostępny z każdego miejsca poprzez stronę internetową lub poprzez klienta serwisu na telefon czy komputer. Synchronizacja działa oczywiście w dwie strony. Jeśli dodamy do Dropboxa jakiś plik na naszym telefonie, to automatycznie znajdzie się on na serwerze i tym samym w folderze na naszym komputerze. W ustawieniach programu można oczywiście wybrać, czy synchronizować mają się wszystkie pliki wewnątrz folderu Dropbox, czy tylko wybrane.

Ciekawą funkcja dodatkową Dropboxa jest możliwość automatycznego synchronizowania zdjęć. Działa ona zarówno na telefonach, jak i na komputerach. W przypadku Android lub iOS, możemy ustawić, aby zdjęcia, zaraz po zrobieniu były automatycznie wgrywane do naszego Dropboxa. Dzięki temu mamy do nich natychmiastowy dostęp na komputerze i kopię zapasową na wypadek utraty telefonu. W przypadku klientów na Mac i Windows istnieje możliwość automatycznego wgrywania na Dropboxa zdjęć z podłączonego aparatu lub zrzutów ekranu.

Dropbox folderDropbox doskonale nadaje się do przechowywania plików, których potrzebujemy w różnych miejscach i niekoniecznie chcemy je nosić na pendrajwie, czy innym nośniku. Największą jednak zaletą tego serwisu, jest możliwość udostępniania plików i folderów.

Każdy folder wewnątrz naszego Dropboxa możemy udostępnić innym użytkownikom. Będą oni mogli wtedy zapisywać, edytować i usuwać zawarte w nim pliki. Zawartość Dropboxa możemy także udostępnić osobom, które nie posiadają konta w serwisie. W tym celu należy dany plik kliknąć prawym przyciskiem myszy, wybrać Dropbox i skopiować publiczny link. Nasi znajomi korzystając z utworzonego w ten sposób linku, będą mogli pobrać dany plik.

Dropbox onlineW wersji podstawowej Dropbox oferuje 2GB pojemności dysku wirtualnego za darmo. Oznacza to, że w folderze Dropbox możemy przechowywać pliki o łącznej wielkości do 2GB. Dostępną ilość miejsca można na szczęście zwiększyć. Wykupując Dropbox Pro, możemy otrzymać 50GB za 99$ rocznie lub 100GB za 199$ rocznie. Istnieje także możliwość darmowego powiększenia naszego dysku, poprzez polecanie usługi znajomym lub przebrnięcie przez samouczek. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się synchronizować zdjęcia na jakimkolwiek urządzeniu z naszym kontem Dropbox, to otrzymamy dodatkowo 3GB przestrzeni dyskowej za darmo.

Na pierwszy rzut oka Dropbox nie odróżnia się od innych usług tego typu, są to tylko pozory. Ponieważ był to jeden z pierwszych serwisów tego typu, jego twórcy zdążyli już poprawić wiele początkowych błędów i dodać funkcje dodatkowe. Dropbox działa bardzo stabilnie, a aplikacja na PC i Mac nie obciążają zasobów komputera.

Serwis jest niezawodny i w trakcie ponad czterech lat korzystania z serwisu nie zdarzyła mi się przerwa w dostępie do moich plików. Nie tylko fakt bycia pierwszym, ale przede wszystkim jakość usługi sprawiają, że Dropbox jest liderem wśród dysków w chmurze. Dodatkową zaletą jest możliwość włączenia dwuetapowej weryfikacji dostępu do konta. Zwiększa to bezpieczeństwo naszych plików i uniemożliwia dostęp  do nich osobom niepowołanym, nawet jeśli zostanie ujawnione nasze hasło do Dropboxa.

Dropbox nie jest jednak idealny. Do pełni szczęścia brakuje mi możliwości synchronizowania folderów zewnętrznych z Dropboxem. Dzięki temu, można by wykorzystywać serwis jako kopię zapasową dla folderu Moje dokumenty i innych, bez potrzeby kopiowania wszystkiego do folderu Dropboxa. Taką możliwość oferuje chociażby Sugar Sync, o którym piszemy w dalszej części naszego cyklu Dysk w chmurze bez tajemnic! Część 3: SugarSync

Dla czytelników, którzy jeszcze nie posiadają konta na Dropboxie przygotowaliśmy niespodziankę. Jeśli zarejestrujecie się, klikając TUTAJ, otrzymacie w prezencie dodatkowe 500 MB miejsca na Dropboxie.

Koniecznie przeczytajcie także:

Artykuł zaktualizowany 15.11.2013

Robert Wojno

Robert Wojno

Najnowsze od Robert Wojno

Editorial Guidelines