Reklama

Artykuł

Czym są Usługi Google Play?

Czym są Usługi Google Play?
admin

admin

  • Zaktualizowany:

Usługi Google Play stworzono by ułatwić tworzenie aplikacji dla wielu wersji Android. Ale czym one właściwie są?

Mówiąc o Android, często wspomina się fragmentację, czyli fakt, że użytkownicy Android korzystają z wielu różnych wersji tego systemu na wielu różnych modelach telefonów. Najpopularniejsze z obecnie używanych wersji Android obejmują Android 2.3 Gingerbread, Android 3.0 Honeycomb, Android 4.0 Ice Cream Sandwich i Android 4.1 Jelly Bean. Zupełnie inaczej jest z użytkownikami iOS, którzy korzystają zaledwie z kilku różnych urządzeń firmy Apple i małej ilość wersji systemu iOS.

Mówiąc o Usługach Google Play, Google Play stwierdza:

Usługi Google Play są używane do aktualizowania aplikacji Google i aplikacji z Google Play. Ten składnik umożliwia dostęp do ustawień Google, pozwala aplikacjom szybciej wyszukiwać w trybie offline, zwiększa komfort korzystania z map i poprawia ogólne działanie aplikacji.

Zasadniczo, Usługi Google Play będą aktualizować aplikacje połączone z Google, by działały one lepiej, niezależnie od wersji systemu operacyjnego Android. Aplikacja może również modyfikować wybrane ustawienia systemu operacyjnego, bez konieczności jego pełnej aktualizacji.

Dane wykorzystywane przez Usługi Google

Aktualizacje poprzez operatorów komórkowych

W przeciwieństwie do systemu iOS, który jest wyłącznie dystrybuowany przez Apple, Android jest produktem open–source, który jest wykorzystywany i rozwijany przez wiele firm. Przykładowo, Amazon i Barnes & Noble instalują wysoce zmodyfikowany Android na swych tabletach.

Gdy Google chce zaktualizować Android, to najpierw musi opracować jego nową wersję. W pierwszej kolejności jest ona dostępna na urządzeniach Google, np. Nexus 4 i Nexus 7. Nowa wersja zostaje również wysłana do innych producentów takich, jak Samsung czy Sony, którzy dostosowują ją do swoich urządzeń i dodają dodatki np. Xperia UI czy TouchWiz. Zajmuje to dużo czasu i jest jednym z powodów, dlaczego niektóre urządzenia muszą tak długo czekać na aktualizację do najnowszej wersji Android.

Jeszcze większe opóźnienia mogą wynikać z winy operatorów sieci komórkowych, którzy również modyfikują nowe wersje Android przed udostępnieniem ich swym klientom. Co ciekawe, niektóre urządzenia po prostu nigdy nie zostają zaktualizowane, zmuszając ludzi do zakupu nowszych smartfonów.

Czasem zdarza się też, że nawet urządzenia, na które dostępna jest nowa wersja systemu, sprzedawane są z wersją starszą.

Aktualizacje poprzez Usługi Google Play

Dzięki aplikacji Usługi Google Play, Google może rozpowszechniać mniejsze aktualizacje, bez konieczności kompilowania całkowicie nowej wersji systemu operacyjnego. Nie oznacza to, że aktualizacje Android będą możliwe jedynie za pośrednictwem aplikacji. Korzystanie z Usług Google Play pozwoli jednak cieszyć się ​​poprawkami i ulepszeniami bez konieczności czekania na zatwierdzenie ich przez producentów telefonów komórkowych i operatorów mobilnych.

Usługi Google Play działają w tle i nie wymagają specjalnych uprawnień. Wyłączanie aplikacji zablokuje możliwość korzystania z innych aplikacji Google. Programiści mogą zintegrować usługi Google Play ze swymi aplikacjami, co z pewnością dostrzeżemy w Android 4.4 KitKat. Motto tej najnowszej wersji systemu brzmi „Chcemy, by dzięki wersji KitKat każdy mógł odkryć wspaniały świat Androida”.

Google Play Services permissions (click for bigger)Uprawnienia aplikacji Usługi Google Play (kliknij, aby powiększyć)

Przykładowo, Google Now jest doskonałym narzędziem dla użytkowników Android. Do tej pory było ono dostępne jedynie dla Android 4.1 i wyższych. Google Now mogłoby być teraz udostępniony w Google Play, podobnie jak Gmail czy Mapy, co umożliwiłoby instalowanie go na dowolnej wersji systemu operacyjnego. Google Now łączy wyniki znalezione w wyszukiwarce Google z informacjami dostępnymi w innych usługach Google, co byłoby bardzo przydatne również dla posiadaczom telefonów ze starszymi wersjami Android.

Szybsze poprawki

Usługi Google Play będą kanałem, który Google wykorzysta do aktualizacji aplikacji i poprawy współpracy między nimi. Jak głęboko będą one zintegrowane z Android 4.4, nie wiadomo, ale na dzień dzisiejszy jest to aplikacja, która łączy wszystkie wersje Android w jedną całość. Google z pewnością będzie z nich korzystać w celu szybkiego aktualizowania i poprawiania ich mobilnego systemu operacyjnego.

Rozwiązanie to działa obecnie jedynie w obrębie podstawowej wersji systemu Android. Aktualizowanie modyfikacji systemu, stworzonych np. przez Samsunga czy HTC, będzie wymagało skorzystania z tradycyjnych kanałów dystrybucji, tzn. czekania na wersje wypuszczone bezpośrednio przez producentów i operatorów komórkowych. Dostępność Usług Google Play dla programistów sugeruje, że będzie możliwość integracji aplikacji Google z innym programami. Wydaje się, że w przyszłości, programiści pragnący, by ich aplikacje dobrze współpracowały z produktami Google, mogą być zmuszeni do korzystania właśnie z Usług Google Play.

Na dzień dzisiejszy, Usługi Google Play są na rynku zbyt krótko by coś więcej powiedzieć o ich przyszłości. Natomiast jest jasne, że firma Google przykłada ogromną wagę do poradzenia sobie z problemem fragmentacji, co sugeruje dalsze rozwijanie Usług Google Play.

Czytaj więcej o Android.

Autorem oryginalnego artykułu jest Christopher Park.

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines