Czym Opera różni się od Chrome’a i dlaczego warto ją wypróbować?

Czym Opera różni się od Chrome’a i dlaczego warto ją wypróbować?

Opera oparta jest o tę samą technologię co Chrome, jednak tak naprawdę wszelkie podobieństwa się na tym kończą. Wyjaśnimy w tym artykule, co sprawia, że Opera jest zupełnie inną przeglądarką oraz dlaczego warto ją przetestować na PC lub Macu.

Chrome i Opera wykorzystują od 2013 roku ten sam silnik technologii wyświetlania stron.

Skoro każda z przeglądarek korzysta z tej samej technologii, to którą warto wybrać? Odpowiedź na to pytanie prezentujemy poniżej, wskazując różnice pomiędzy przeglądarkami pod względem funkcjonalności oraz wyglądu.

Opera ma bardziej intuicyjny i klasyczny wygląd

Opera i Chrome różnią się wieloma małymi szczegółami graficznymi. Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą jest pozycja głównego menu. W Operze znajdziemy je w lewym górnym rogu przeglądarki, czyli w miejscu bardzo dobrze dostępnym i widocznym. Menu w Chrome umieszczone jest na prawo od paska adresu.

Podobnie, ale nie tak samo: wygląd Opery jest mniej abstrakcyjny i bardziej klasyczny

Opera posiada dość dużo specjalnych tematów. Są to obrazy, które można zastosować na poszczególnych ekranach przeglądarki i w jej opcjach. Ich utworzenie jest o wiele prostsze niż w Chromie. Wystarczy wybrać odpowiednie zdjęcie z dysku twardego, wyrównać je, ustalić kolor tła, tekstu i gotowe! To praktycznie taki sam proces, jak wybór tapety na pulpit w komputerach z systemem Windows oraz Mac.

Utworzenie motywu dla Opery jest proste niczym wczytanie zdjęcia z dysku twardego

Kolejną zauważalną różnicą jest Speed Dial, czyli szybkie wybieranie stron, które w Operze jest bardziej kolorowe i łatwiej konfigurowalne niż w każdej innej przeglądarce. Miniaturki są większe, a niestandardowe tło sprawdza się świetnie. Wygląda to dużo ładniej niż domyślny widok w Google Chrome.

Większe, ładniejsze i bardziej konfigurowalne – takie możliwości są w Operze

Opera jest funckjonalna: Stash i Discover

Opera posiada dwie unikalne funkcje opcji Speed DialStash i Discover. Pierwsza to czasowe dodanie strony do ulubionych poprzez naciśnięcie ikonki serduszka po prawej stronie paska adresu. Ma to na celu szybkie i proste umieszczenie strony, aby móc ją przeczytać później (podobnie jak w aplikacji Pocket, tylko bez potrzeby instalowania żadnego dodatkowego rozszerzenia).

Chcesz przeczytać tę stronę później? Dodaj ją do Stash!

Discover jest to wybór wiadomości z różnych źródeł, idealny do przeglądania najnowszych i najbardziej interesujących artykułów. Posiada podział na kilka popularnych kategorii (biznes, zdrowie, sport, technologie), a dodatkowo wyposażony został w opcje scroll, czyli funkcję wczytującą nam kolejne artykuły, kiedy dojdziemy do końca tych wyświetlanych na ekranie. Obie funkcjonalności są wciągające i bogate w informacje.

Discover to funkcja przypominająca kiosk z gazetami, tylko że w przeglądarce

Opera posiada funkcję Opera Turbo

Dla tych, którzy posiadają wolne łącze, Opera Turbo jest jak manna z nieba. Funkcja ta umożliwia przesyłanie wszystkich stron przez serwery Opery w celu kompresji obrazów i innych plików. Jakie są tego rezultaty? Ładowanie stron jest szybsze o 80% przy minimalnej utracie jakości zdjęć.

Taka ikonka świadczy o tym, że Opera Turbo jest uruchomiona na komputerach PC i Mac

Opera posiada wiele sugestii wyszukiwania

Kiedy szukamy czegoś, korzystając z paska adresu, Chrome wyświetla nam wyniki jedynie ze swojej wyszukiwarki, czyli Google. W Operze mamy możliwość przełączania się pomiędzy Google, Yahoo!, Bingiem, Amazonem i innymi wyszukiwarkami. Czas, jaki możemy przy tym zaoszczędzić, jest ogromny, a doceni to każdy, kto choć czasem porównuje wyniki wyszukiwania.

Wystarczy jedno kliknięcie i mamy podgląd sugestii Yahoo!, Binga czy Wikipedii

Opera zużywa mniej pamięci niż Google Chrome

W naszym porównaniu wydajności przeglądarek internetowych Opera wykazała jednakową moc jak Chrome. Wydaje się to zrozumiałe, w końcu obie mają pod maską ten sam silnik. Niesamowite jest jednak to, że Opera zużywa przy tym mniej pamięci!

Opera pod względem zużycia pamięci radzi sobie dużo lepiej niż Chrome; jedynie Firefox jest w tym zestawieniu lepszy

Każdy, komu zależy na optymalizacji pracy, zauważy, iż Opera radzi sobie lepiej niż przeglądarka Google’a. Prawda jest tutaj nieubłagana: Opera jest znacznie lepsza dla słabszych komputerów niż Chrome.

Dla tych, którzy chcą mocy Chrome’a, ale bez małżeństwa z Google

Podczas korzystania z Opery mamy uczucie, że używamy przeglądarki neutralnej, niefaworyzującej żadnej z dużych korporacji. Opera oraz Firefox pozwalają na uzyskanie takiej samej wydajności jak Chrome, chociaż jak pokazuje nasz test, Chrome sprawdzi się bardzo dobrze przy okazji otwierania naprawdę ciężkich aplikacji.

Jedynym powodem, który może przechylić szalę zwycięstwa w pojedynku Chrome vs. Opera na korzyść przeglądarki Google’a, jest jej integracja ze wszystkimi usługami. Jeśli jednak nie chcesz ich używać, ani nie posiadasz aktywnego konta w Google, Opera jest jeszcze lepszym wyborem niż Firefox.

Zobacz także:

Analiza Softonic: Ranking przeglądarek internetowych Chrome, Firefox, Internet Explorer i Opera (lipiec 2014)

Wybór Sama: najlepsza przeglądarka internetowa na Androida

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji