Reklama

Artykuł

Czy warto już teraz aktualizować system do iOS 7?

admin

admin

  • Zaktualizowany:

Apple wydało właśnie iOS 7, już dziś możecie go zainstalować. My testowaliśmy najnowszy mobilny system operacyjny od pierwszych wersji do jej finalnego debiutu. Znamy, więc jego największe zalety, ale też bolączki. Przedstawiamy Wam wszystkie powody, dla których warto zainstalować iOS 7, ale też dlaczego niektórzy powinni z aktualizacją jeszcze wstrzymać.

Czemu warto zaktualizować system do iOS 7?

Świetne nowe funkcje

Oczywistym powodem, dla którego warto instalować iOS 7 są nowe funkcje. A właściwie bogactwo nowości i licznych użytecznych zmian. Przede wszystkim nasze smartfony iPhone oraz tablety iPad doczekały się zupełnie odświeżonego interfejsu. Zmiany dotknęły wszystkich aplikacji systemowych od pogody, przez App Store, Mapy, po Safari.

Czy warto już teraz aktualizować system do iOS 7?

Nowy wygląd i więcej możliwości otrzymał głosowy asystent Siri. Niestety,nadal nie komunikuje się on w języku polskim. Ciekawą nowością jest możliwość odbywania rozmów głosowych poprzez FaceTime. Będzie można wygodnie i za darmo rozmawiać z innymi użytkownikami iUrządzeń.

Nowością na najnowszych urządzeniach z iOS jest także funkcja Air Drop. Pozwala ona na łatwą wymianę plików pomiędzy urządzeniami z iOS oraz komputerami Mac z systemem OS X 10.7 lub wyższym. To bardzo użyteczne, rozwiązanie, niestety nie działa na starszych urządzeniach jak iPhone 4, iPhone 4S, czy iPad 2 oraz iPad 3.

Wygodne menu i nowy multitasking

Odświeżony iOS 7 zyskał liczne usprawnienia, jeśli chodzi o nawigację i kontrolę nad naszym telefonem bądź tabletem. Z góry możemy wysunąć odświeżone Centrum powiadomień, natomiast z dołu dostępne jest zupełnie nowe Centrum sterowania. Jeśli chodzi o powiadomienia, to mamy teraz dostęp do trzech różnych kart: widoku dnia dzisiejszego, wszystkich powiadomień oraz tych nieprzeczytanych. Jest, to szalenie wygodne i łatwe w użyciu.

Jeszcze ciekawsze jest Centrum sterowania, które pozwala na szybki dostęp do najważniejszych funkcji telefonu. Możemy kontrolować połączenia bluetooth, łączność Wi-Fi, dostęp do trybu samolotowego, trybu nie przeszkadzać, czy blokady ekranu. W Centrum sterowania znalazła się też kontrola jasności, głośności oraz odtwarzacza muzyki. Rozwijane menu umożliwia też niezwykle szybki dostęp do latarki, kalkulatora, budzika i aparatu.

Wraz z iOS 7, zmodyfikowano też system wielozadaniowości. Choć jego udoskonalonej funkcjonalności nie ujrzymy gołym okiem, to zobaczymy nowy wygląd. Teraz duży podgląd na uruchomione programy znacznie ułatwi korzystanie z naszych aplikacji. Kontrola otwartych programów jest banalna. Wystarczy przesunąć palcem w górę, aby wyłączyć daną aplikację.

Więcej bezpieczeństwa i prywatności

Co prawda zapowiadana wcześniej funkcja iCloud Keychain (Pęk kluczy) nie jest dostępna w finalnej wersji, to i tak iOS 7 wnosi wiele zmian, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność. W przypadku nowego iPhone’a 5s zyskaliśmy funkcję Touch ID, jednak i starsze urządzenia mają  zaimplementowane bardzo ciekawe rozwiązania. Po pierwsze nasz tablet, czy smartfon może łatwo zapamiętywać i zarządzać hasłami. Urządzenie jest też w stanie wygenerować skomplikowane hasło.

Mamy też tryb prywatny w przeglądarce Safari, opcje blokowania połączeń, czy możliwość zapamiętywania kart płatniczych. Wszystko w trosce zarówno o nasze bezpieczeństwo, jak i wygodę.

Jeszcze więcej funkcji multimedialnych

Kolejnymi nowościami są poprawiony odtwarzacz muzyczny, galeria fotografii i sam aparat. Natywna aplikacja aparatu zyskała opcję robienia kwadratowych zdjęć oraz filtrów. Teraz możemy bawić się naszymi zdjęciami jeszcze efektywniej nawet bez wykorzystania aplikacji firm trzecich.

W przypadku muzyki, w wybranych krajach dostępna jest nowa bezpłatna funkcja iTunes Radio. Pozwala ona cieszyć się darmową muzyką z iTunes, dopasowaną do naszych gustów muzycznych. Usługę możemy porównać do radia z Pandory, Spotify czy Last.fm. Niestety, nie możemy wybrać konkretnych utworów. Pozostaje nam się zdać na algorytmy Apple. W dodatku podczas słuchania odtwarzane są reklamy, chyba że korzystamy z iTunes Match.

Czemu lepiej wstrzymać się z aktualizacją?

Nowy system, nowe problemy i błędy

iOS 7 niesie za sobą olbrzymie zmiany w wyglądzie i doświadczeniach związanych z obsługą systemu operacyjnego. To różnice są jak skok z Androida 2.3. Gingerbread  na 4.0, czyli Ice Cream Sandwich.  System praktycznie został przeprojektowany od podstaw. Wielu z nas będzie musiało się do tego przyzwyczaić, nauczyć się na nowo obsługi i  poznać wszystkie dostępne funkcje. Przesiadka może być naprawdę ciężka, jeśli przywykliśmy do systemu iOS 6.

Ponadto, na początku w iOS 7 może pojawić się sporo problemów. Do tej pory z systemu korzystali wyłącznie programiści, dziennikarze oraz testerzy Apple. W momencie, gdy system znajdzie się u milionów użytkowników, możemy dowiedzieć się o błędach, które wcześniej przeoczono. Część użytkowników może spotkać problemy z czasem pracy na baterii, a w innym przypadku będzie, to problem z uruchomieniem wybranych aplikacji.

Wydajność urządzeń i aplikacji

Nowy system iOS 7 został stworzony z myślą o najnowszych urządzeniach iPhone 5S, 5C oraz nadchodzących iPadach. Serwis OSXDaily przygotował raporty o błędach i spowolnieniach w poprzednich generacjach urządzeń. Jeśli posiadacie iPada 2, 3 lub iPhone 4 możecie napotkać na problemy z prędkością działania. Część urządzeń nieco zwalnia, czasem się zwiesza. Jeśli nie jesteście gotowi na problemy, wstrzymajcie się z aktualizacją.

Podobnie jest w przypadku waszych ulubionych aplikacji. Te mogą nie działać lub wyglądać dziwnie. Programiści starają się, jak najszybciej zaktualizować swoje aplikacje, ale w przypadku mniej popularnych może bywać różnie. Jeśli aktywnie korzystacie z Twittera, czy Facebooka możecie spać spokojnie. Natomiast w przypadku takich aplikacji jak HBO GO lepiej poczekajcie na ich aktualizację. W ciągu kilku tygodni wszystko powinno już wrócić do normy. A aplikacje będą jeszcze ładniejsze.

Używasz iPhone służbowo? Lepiej poczekaj

iPhone, to twój telefon służbowy? Wstrzymaj się lepiej z samodzielną aktualizacją, aż do zaleceń działu IT. Część profesjonalnego oprogramowania może nie działać poprawnie. Choć nowy system oferuje wiele udogodnień dla biznesu, to jednak same firmy muszą dostosować swoje rozwiązania do iOS 7.

Poczekaj trochę, a za parę tygodni wygodnie będziesz mógł w pracy korzystać z swojego smartfonu z najnowszym systemem od Apple.

Masz backup?

Niezależnie, czy decydujecie się na aktualizacje, czy nie upewnijcie się, że wykonaliście kopie zapasową wszystkich danych i aplikacji. Warto przed aktualizacją zsynchronizować wszystkie swoje pliki poprzez iTunes lub iCloud. Dzięki temu unikniecie ewentualnych problemów.

Apple zostawił sobie też furtkę dla urządzeń, które nie zostaną zaktualizowane do najnowszego systemu. Jeśli nie chcecie lub nie możecie pobrać iOS 7, to nie martwcie się, wciąż będziecie mogli pobierać aplikacje zgodne z waszym systemem.

Według najnowszych informacji, w najbliższych tygodniach pojawią się kolejne aktualizacje systemu Apple. W testach jest już iOS 7.01, 7.0.2, a także wersja 7.1, która zapewne pojawi się wraz z nowymi iPadami. Prawdopodobnie poprawią one wszystkie obecne błędy. Jeśli nie jesteście pewni, warto,więc poczekać z aktualizacją.

Chcesz wiedzieć więcej o najnowszym systemie iOS 7? Przeczytaj nasz artykuł Wszystko o iOS7 – TUTAJ.

Autorem artykułu jest Kurtis Seid.

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines