Reklama

Artykuł

Czy GTA Online spełniło nasze oczekiwania?

Maria Baeta

Opublikowany

GTA Online podzieliło naszą redakcję. Tryb multiplayer w GTA V jedni kochają, inni nienawidzą. Maria BaetaJan-Hendrik Fleischer z zagranicznych edycji Softonic postanowili przedyskutować mocne i słabe strony trybu online najnowszej odsłony Grand Theft Auto. O to zapis tej rozmowy.

Koncepcja otwartego świata

Jan-Hendrik – Według mnie GTA Online jest zniewalająca. Uwielbiam, wraz z znajomymi, zwiedzać otwarty świat gry i siać zgorszenie. Możliwości GTA Online są niemal nieograniczone. Niesamowite pościgi policyjne, dramatyczne napady i rozboje na ulicach Los Santos – to wspaniała zabawa.

Czy GTA Online spełniło nasze oczekiwania?

Do moich ulubionych funkcji należy robienie zdjęć z  wirtualnego telefonu przy wykorzystaniu aplikacji Snapmatic i dzielenie się nimi ze znajomymi. Ponadto, GTA Online oferuje liczne atrakcje w postaci gry w golfa, tenisa, a także szereg misji pobocznych, czy spontanicznych rabunków ulicznych. Gra po prostu zapewnia bogactwo rozrywki, która nie ma granic.

Maria – Miłym zaskoczeniem jest fakt, że w trybie online cała mapa Los Santos jest odblokowana  od samego początku. To olbrzymie miasto wydaje się jednak opustoszałe, gdy w rozgrywce udział może wziąść  zaledwie 16 graczy. GTA Online wydaje się być przez to mało grywalna. Możemy cieszyć się otwartym światem, ale gra niezbyt różni się od możliwości w trybie dla pojedynczego gracza. Praktycznie nie ma różnicy, czy gramy sami, czy ze znajomymi.

Misje i zadania

Maria – GTA Online nie oferuje tak różnorodnych i rozbudowanych misji, jak tryb solo w GTA V. To oczywiste, ale same misje w wersji online są bardzo ciekawe.  Możemy walczyć z innymi zespołami, rywalizować w wyścigach samochodowych, czy zabrać się za kradzież luksusowych samochodów, lub za przemysł narkotykowy – zabawa gwarantowana. Możemy działać zarówno zespołowo, jak i konkurować z innymi. Działania w pojedynkę przypominają najlepsze momenty z trybu offline.

Jan-Hendrik – GTA online jest zoptymalizowane pod misje i wyzwania, w których konkurujemy z innymi zespołami. Brakuje misji polegających na kooperacji. Tak, aby wszyscy współpracowali przeciwko sztucznej inteligencji.  Początek GTA Online to ciągłe misję PVP, czyli gracz kontra gracz. Powtarzają się cały czas te same schematy, walki, rozboje, wyścigi. Dla takich rozgrywek znajdziemy lepsze alternatywy w postaci gier Call of Duty, czy Battlefield oraz wyścigowych tytulów Forza, Gran Turismo, czy Need for Speed.

GTA V

Rozwój umiejętności

Maria – Poprawić swoje umiejętności w GTA Online jest bardzo prosto, zwłaszcza na początku. Wystarczy wykonywać wiele pobocznych misji i spontanicznych działań, jak rozboje, czy policyjne pościgi.  To zachęca do kontynuacji rozgrywki, ponieważ odblokowujemy nowe bezpłatne misje, ubrania, czy broń. Zanim się zorientujemy, dochodzimy do 10 poziomu. Wydaje mi się, ze cały proces jest bardzo spójny i wyrównany. W łatwy sposób poprawimy wszystkie nasze umiejętności, jak styl jazdy, czy wytrzymałość.  Jeśli zechcemy, jesteśmy w stanie przekształcić naszego bohatera w „Supermana”.

Jan-Hendrik – Zgadzam się z tym, że w GTA Online poziom naszego doświadczenia rośnie bardzo szybko. Jednak nie zawsze umiejętności są odpowiednio wyważone. Spotkałem się z zespołami, które były mocne tylko w jednym aspekcie i musiały korzystać z zaawansowanych broni i sprzętu, aby pokonać wrogów. Mam nadzieje, że dysproporcje te zostaną wkrótce poprawione przez Rockstar.

GTA V

Inne aspekty techniczne

Jan-Hendrik – GTA Online zawiera wiele przydatnych elementów. Jednym z nich jest czat głosowy, który można dobrze wykorzystać w misjach kooperacyjnych.  Można słuchać wszystkich, można blokować część graczy, lub prowadzić rozmowy  wyłącznie ze znajomymi. Dzięki wielu opcjom pozbywamy się tych rozmów, które nas nie interesują. Plusem jest też przyciszanie muzyki oraz animacja sygnalizująca, że ktoś do nas mówi.  Miłą opcją jest też możliwość zadzwonienia do naszych znajomych za pośrednictwem wirtualnego telefonu komórkowego, niezależnie czy jesteśmy w trybie online, czy też w grze fabularnej.

Maria – Doceniam wysiłek Rockstar przy rozwiązywaniu problemów z połączeniem w pierwszych dniach. Wydaje mi się, że nie są one jednak wystarczające. Moment ładowania pomiędzy poszczególnymi aktywnościami trwa wiecznie. Nie było też dnia, w którym nie spotkało mnie nagłe odłączenie lub blokada gry.

Kolejną kwestią, która doprowadza mnie do szału, jest trudność w znalezieniu graczy. Domyślnie gra zachęca, aby w rozgrywce wzięło udział 16 osób. Możemy grać z przyjaciółmi, ale ci nie zawsze są dostępni. W przypadku rywalizacji z anonimowymi ludźmi często panuje chaos.

GTA V

Wiele do poprawy

Jak widać, nasze zdania dotyczące GTA Online są podzielone. Gra stworzona przez Rockstar ma olbrzymi potencjał, ale wiele rzeczy należy jeszcze poprawić. Z pewnością serwery gry muszą być bardziej stabilne, skrócić się też musi czas ładowania. Przydałoby się też więcej misji przeciwko komputerowi. Jeśli GTA Online ulegnie poprawie, to będzie to jedna z najbardziej spektakularnych gier. Wciąż jeszcze czekamy na wersję dla PC.

Za co Wy lubicie GTA Online? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Również może Cię zainteresować