Reklama

Artykuł

Czy Google Play jest za darmo?

Radek Grabarek

Opublikowany

Google Play to sklep, z którego możemy pobierać gry i aplikacje na telefony i tablety z systemem Android. Do wyboru mamy zarówno aplikacje darmowe, jak i płatne. Zaraz! Skoro jest to sklep, to czy możemy z niego korzystać zupełnie za darmo? Oto pierwsza część naszego poradnika dla początkujących użytkowników urządzeń z Androidem na pokładzie. Odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania. Dziś odpowiemy na to podstawowe, które pojawia się na samym początku – czy za założenie konta i korzystanie ze sklepu Google Play trzeba coś płacić?

Czy Google Play jest płatne?

NIE!

Czy Google Play jest za darmo?

Google Play zawiera gry i aplikacje, które są płatne. Jedne kosztują niewiele, od 0,74€ (czyli około 3 zł), za inne należy zapłacić 30€ (ok 130zł) i więcej. Nikt, ale to nikt, nie może nas zmusić, abyśmy je kupowali!

is google play free

Google Play posiada setki tysięcy (tak!) zupełnie darmowych gier i aplikacji, które możemy pobierać zupełnie za darmo.

is google play free

Dlaczego może się nam wydawać, że Google Play jest płatny?

Założenie konta Google potrzebnego do pobierania, czyli rejestracja w Google Play jest bezpłatna. Pobieranie z Google Play jest za darmo. Możemy znaleźć tysiące darmowych gier i aplikacji. Dlaczego więc tak wiele osób ma wątpliwości? Zapytaj sam siebie, a znajdziesz odpowiedź. Może to wynikać przynajmniej z dwóch zupełnie różnych powodów.

Po pierwsze możemy szybko stracić dużo pieniędzy, jeśli pobieramy gry i aplikacje przez internet, a nie mamy wykupionego pakietu danych. Jak temu zaradzić?

  • Pobieraj aplikacje i gry z Google Play tylko po WiFi. Najlepiej w domu, pracy lub kawiarni z bezpłatnym dostępem do internetu.
  • Wykup u swojego operatora komórkowego pakiet danych lub zmień obecną taryfę na taką, która zawiera odpowiednio duży pakiet internetowy wliczony w comiesięczny abonament.
  • Sprawdzaj poziom pakietu danych systematycznie. Jeśli wykupisz 200MB i szybko je zużyjesz, to potem pobieranie będzie kosztować o wiele drożej.
  • Jeśli pobierasz aplikacje i gry tylko po WiFi w domu i nie chcesz narażać się na koszty pobierania przez internet 3G to wyłącz możliwość aktualizowania aplikacji przez internet komórkowy. Wtedy aktualizacje będą pobierały się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz w zasięgu WiFi. Jak to zrobić? Wchodzimy w sklep Google Play, w prawym górnym rogu wciskamy ikonkę z trzema pionowymi kropkami, następnie wybieramy Ustawienia. Teraz klikamy w drugą opcję od góry i wybieramy Aktualizuj aplikacje automatycznie tylko przez WiFi.

Drugi powodem uszczuplenia naszego konta mogą być opłaty wewnątrz aplikacji lub gier. Jak to jest możliwe? Pobieramy zupełnie darmową grę lub aplikację, ale aby odblokować dodatkowe funkcje lub nowe poziomy, czy też ulepszyć sprzęt w grze kupujemy je za prawdziwe pieniądze. Pamiętaj! Nikt nie może nas zmusić do kupna czegokolwiek w jakiejkolwiek aplikacji lub grze. Możemy to zrobić tylko my sami. Nie ma żadnych automatycznych płatności, które byłby dokonywane bez naszej wiedzy.

Macie jeszcze jakieś pytania o płatności w Google Play?

Poradnik Google Play:

Również może Cię zainteresować