Reklama

Continuity, co to jest? 3 ważne nowe funkcje łączące iPhone’a, iPada i Maca

Continuity, co to jest? 3 ważne nowe funkcje łączące iPhone’a, iPada i Maca

Rozpocząć pracę na iPhonie lub iPadzie i zakończyć ją na komputerze Mac? A może odwrotnie? Teraz to możliwe i bardzo wygodne dzięki funkcją Continuity oraz Handoff w systemach OS X Yosemite oraz iOS. Odbieranie połączeń z iPhone’a na komputerze, wysyłanie smsów z iPada lub Maca. O to największe nowości zintegrowanego systemu Apple’a.

Poniżej dowiecie się szczegółów o nowych funkcjach oraz o tym, jak można z nich skorzystać.

Warunki korzystania z Continuity

Aby móc korzystać z tych funkcji, należy mieć przynajmniej jednego Maka i iPhone’a. Część funkcji działa też pomiędzy iPhone’m a iPadem. Continuity wymaga Bletooth 4.0 LE. Technologia ta rozpowszechniona jest od MacBooka Air z 2011 roku.

Następnie należy pamiętać, że funkcje te są dostępne na iOS-ie 8 (w tym SMS-y dopiero od wersji 8.1), a na komputerze musi być zainstalowany system OS X 10.10 Yosemite. Urządzenia też muszą korzystać z tego samego konta Apple ID i być podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Także Bluetooth Low Energy powinien być włączony na wszystkich urządzeniach.

A teraz czas zobaczyć trzy przykłady użycia najnowszych funkcji, które ułatwią nam codzienne życie.

Odbieranie połączeń na Mac dzięki Handoff

Continuity i Handoff kryją w sobie prawdziwą magię. Teraz, gdy ktoś dzwoni na naszego iPhone’a, to mając włączony komputer, zobaczymy na nim także okienko o połączeniu do odebrania.

Continuity Mac iPhone

Teraz nie trzeba wyciągać iPhone’a z kieszeni, aby odebrać połączenie

Możemy normalnie rozmawiać z komputera Mac przy wykorzystaniu wbudowanych głośników i mikrofonu. Połączenie będzie przekazywane za pośrednictwem iPhone’a.

Teraz możemy zostawić iPhone’a przy ładowarce w kącie, a odbierać połączenia wygodnie na Macu lub iPadzie. Nie tylko nie przegapimy chwili, gdy ktoś dzwoni, ale też nie będziemy musieli biec do telefonu. Co więcej, możemy również wykonywać nowe połączenia z poziomu komputera lub tabletu za pośrednictwem iPhone’a.

Wysyłaj SMS-y z komputera przy wykorzystaniu telefonu

Od iOS-a 8.1 podobnie sprawa będzie miała się z wiadomościami SMS i MMS. Do tej pory jedynie wiadomości z iMessages przychodziły i synchronizowały się pomiędzy Makiem, iPhone’em oraz iPadem. Teraz to samo będzie dotyczyło klasycznych SMS-ów, które będziemy mogli wysyłać i odbierać z dowolnego urządzenia.

SMS Masz najnowszą wersję OS X na Macu? Możesz wysyłać i odbierać z niego wiadomości SMS!

Nie będziemy już musieli odrywać rąk od komputera, aby odpisać komuś na SMS-a. Nasze wiadomości będą dostępne na każdym z urządzeń. Wygodnie przejrzymy historię konwersacji i napiszemy wiadomości z wykorzystaniem iPada lub Maca. Może nie jest to już tak spektakularne jak odbieranie połączeń, ale bardzo wygodne. To kolejny krok ku integracji ekosystemu Apple.

Zacznij dokument na Macu, a skończ edytować na iPadzie

Kolejne możliwości Continuity kryją się już w poszczególnych aplikacjach, jak na przykład w pakiecie biurowym iWork, Pages, Numbers oraz Keynote. Apple’owskie odpowiedniki Worda, Excela i PowerPointa teraz jeszcze lepiej współpracują na różnych urządzeniach.

Do tej pory możliwa była jedynie synchronizacja dokumentów poprzez usługę iCloud. Teraz można zacząć tworzyć dokument w Pages na Mac, a następnie kontynuować pracę na iPadzie lub iPhonie. Całe przejście następuje płynnie.

Mac i iOS KeynoteNowe funkcje znacznie poprawiają produktywność

Interakcja pomiędzy aplikacjami odbywa się w dwie strony i dotyczy iPhone’a, iPada oraz Maca. Wkrótce funkcja ta też będzie dostępna w programach nie tylko od Apple’a.

Kolejny krok ku spójności ekosystemu Apple’a

Continuity to świetne funkcje dla fanów Apple i tych, co posiadają cały ekosystem urządzeń tej firmy lub przynajmniej Maca i iPhone’a.

Ta nowość dla jednych może być przykładem ograniczania i zamykania się Apple na własny ekosystem. Z drugiej jednak strony wydaje się, że jest to pokaz komplementarności tych urządzeń. Apple jeszcze bardziej przybliża do siebie swój ekosystem.

Zobacz także:

OS X Yosemite: jak przygotować się na aktualizację komputera Mac

Klawiatury z językiem polskim w systemie iOS 8?

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama