Reklama

Artykuł

Co z tym GG?

Co z tym GG?
Robert Wojno

Robert Wojno

  • Zaktualizowany:

Jeszcze parę lat temu nie było w Polsce osoby, która nie słyszałaby o GG. Ten najpopularniejszy polski komunikator był pierwszym programem, jaki instalowało się na komputerze, a swój numer GG znało się na pamięć. Co się stało, że obecnie wszyscy korzystają z Facebooka, Whatsappa, a na GG pozostali nieliczni?

Denerwujące reklamy

Może się wydawać, że użytkowników zabrała GG konkurencja. Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem, gdyż już w momencie powstania komunikatora miał on silną, międzynarodową konkurencję w postaci ICQ i Jabbera. Potem do stawki dołączył lokalny rywal Tlen, który również zdobył sympatię wielu użytkowników. Nie można zatem mówić, że ówczesne Gadu-Gadu nie miało konkurencji.

GG zdobyło popularność, bo było nasze, po polsku, proste w obsłudze i zaspokajało bardzo ważną potrzebę – chęć komunikacji. Dlaczego więc ją straciło? W podręcznikach dla twórców startupów często można znaleźć stwierdzenie, że należy stworzyć dobry produkt, a pieniądze same przyjdą. Z mojej perspektywy wygląda to tak, jakby twórcy GG zapomnieli o tej zasadzie.

Ówczesne Gadu-Gadu stało się powolne, przeładowane reklamami i dodatkowymi funkcjami, z których nikt nie korzystał. Gdyby użytkownicy byli zadowoleni z produktu, to z mniejszym zainteresowaniem przyglądaliby się ofercie konkurencji. Dopiero GG 12 odchudziło program, wprowadziło nowy, wygodny interfejs i doprowadziło produkt do porządku.

Niestety, jak się teraz okazuje, było już za późno, by zatamować odpływ użytkowników, którzy postanowili odkryć świat poza żółtym słoneczkiem. Facebook zaczął rosnąć z siłą kuli śnieżnej i to on stał się platformą komunikacji pomiędzy młodymi ludźmi. GG w międzyczasie zaczęło odchodzić w zapomnienie. Wiele osób nie pamięta nawet, kiedy ostatni raz korzystało z GG, bo większość znajomych używa już Facebooka. Najpierw masowy napływ znajomych przyczynił się do sukcesu GG, a potem ich równie masowy odpływ doprowadził komunikator  prawie do upadku.

Strategia mobilna?

Trochę ponad dwa lata temu wieściłem możliwy sukces GG na komórkach. Komunikatory w stylu Whatsappa stawały się wtedy coraz bardziej popularne. Żółte słoneczko nadal kojarzyło się wielu ludziom z rozmowami i można było taki potencjał wykorzystać. GG na telefony to dobra aplikacja, pozbawiona błędów swoich desktopowych poprzedników.

GG obecnie jest dostępne na prawie wszystkie dostępne platformy mobilne. Konto w usłudze posiada ogromna rzesza użytkowników. Niektórzy operatorzy nie pobierają opłat za dane wykorzystane podczas używania GG. Niestety te fakty nie przełożyły się na wzrost popularności GG na smartfonach. Żółte słoneczko nie stało się synonimem komunikatora na urządzenia mobilne.

Czy GG się skończyło?

Ja z GG zrezygnowałem kilka lat temu. Nikt z moich bliższych znajomych również nie przyznaje się do korzystania z tego komunikatora. Postanowiłem z ciekawości zalogować się do GG na iPhonie, aby zobaczyć, czy ktoś z moich znajomych jest dostępny. Nie obyło się to bez problemów. Okazało się, że pamiętam swój numer GG, ale nie pamiętam hasła. Ostatecznie odzyskałem je i zalogowałem się do komunikatora (tutaj znajdziesz instrukcję, jak odzyskać hasło GG). Oczywiście nikogo nie zastałem

Wydaje mi się jednak, że z GG jest jak z głosowaniem na pewnego kandydata w wyborach. Ja nie głosowałem, nikt ze znajomych nie głosował, a facet zdobył jednak spore poparcie. Ktoś więc musiał zagłosować.

Według danych ze studium Megapanelu za miesiąc wrzesień 2014, GG na komputerach PC włączało ponad 4,6 miliona Polaków miesięcznie. Z Softonic aplikację GG na Windows pobiera ponad 2 tysiące osób miesięcznie. Ktoś więc nadal używa tego programu…

GG jest nadal używane przez wiele grup znajomych. Również mniejsze firmy wykorzystują ten komunikator do rozmów pomiędzy pracownikami. Najnowsza aplikacja działa bardzo dobrze i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Nie ma więc powodów, by z niej rezygnować.

Być może GG oddało pole Facebookowi, Whatsappowi i innym aplikacjom, ale programu nadal używa mnóstwo ludzi. Autorzy nadal go rozwijają, a model biznesowy zbudowany wokół komunikatora działa. Co prawda żółte słoneczko nie jest już najpopularniejszą ikonką w Polsce, ale nadal można je zobaczyć na wielu komputerach oraz telefonach. Czas świetności i fenomen GG przeminęły, ale komunikator nadal ma silną pozycję na rynku i jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim Polacy porzucą całkowicie charakterystyczne żółte słoneczko.

Powiązane programy

Pobierz GG na Windowsa

Pobierz GG na Maca

Pobierz GG na Androida

Pobierz GG na iPhone’a

Zobacz także:

Czy czas GG przeminął?

Jak odzyskać hasło do GG?

Robert Wojno

Robert Wojno

Najnowsze od Robert Wojno

Editorial Guidelines