Reklama

Artykuł

Co to jest Threema? 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

admin

Opublikowany

Facebook kupił kilka tygodni temu WhatsApp. Od tego czasu dużo mówi się o Threema – komunikatorze stawiającym na prywatność i bezpieczeństwo. Ale czym dokładnie jest Threema? Czy warto kupić tę aplikację? Czytaj dalej, aby się przekonać!

1. Co to jest Threema?

Threema to komunikator dla urządzeń z Androidem oraz iOS. Za pomocą internetu przesyła on nasze czaty, zdjęcia, filmiki i informacje o lokalizacji.

Co to jest Threema? 11 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

2. Ilu użytkowników korzysta z Threema?

Według Sueddeutsche.de, 21 Lutego 2014 komunikator Threema miał przynajmniej 400 tysięcy użytkowników, większość z nich w Niemczech. Od tego czasu w samym tylko Google Play zanotowano między 500 000 a 1 000 000 pobrań. Ponadto, aplikacja ta okupuje pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych płatnych aplikacji w krajach niemieckojęzycznych.

Źródła: Appannie.com, Sueddeutsche.de

3. Czy aplikacja Threema jest darmowa?

Nie. Obecnie aplikacja dla urządzeń z systemem Android kosztuje 6,85 zł. Natomiast za jej wersję dla iOS zapłacimy 1,79 euro. W przeciwieństwie do programu WhatsApp, za który płacić trzeba co roku, opłata za Threema jest jednorazowa.

Dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą korzystać ze sklepu Google Play, istnieje możliwość zakupu aplikacji bezpośrednio u jej twórcy.

4. Czy Threema jest trudna w obsłudze?

Choć przyzwyczajanie się do interfejsu Threema zajmuje parę minut, to już po kilka chwilach korzystanie z aplikacji przestaje przysparzać problemów.

5. Czy komunikator Threema jest bezpieczniejszy niż WhatsApp?

Wg. testów kolegów i koleżanek z naszej niemieckiej redakcji, Threema jest najbezpieczniejszym z przeanalizowanych komunikatorów i zostawia Whatsapp daleko w tyle. Zawdzięcza to on, m.in. wykorzystaniu na węzłach końcowych kryptografii asymetrycznej.

Dzięki temu, wiadomości przesyłane przez Threema nie mogą być odczytane przez dostawców internetu. Co ważne: adres, adres e-mail i numer telefonu nie są zapisywane w aplikacji. Ponadto, serwery Threemo stoją w znanej z ochrony prywatności Szwajcarii, a nie w USA.

Natomiast WhatsApp nie stosuje rozwiązań kryptograficznych – dane oraz numery telefonu zapisane w naszej książce telefonicznej przesyłane są w niezaszyfrowanej formie.

Źródło: Stiftung Warentest

6. Co oznaczają kropki obok naszych kontaktów?

10 gute Fragen und Antworten zu Threema Threema szyfruje całą komunikację między użytkownikami. Jeśli jednak aplikacja nie może zagwarantować, że użytkownik na drugim końcu nie jest oszustem, to oznacza go czerwoną kropką.

10 gute Fragen und Antworten zu Threema Dwie żółte kropki oznaczają, że dane użytkownika (np. numer telefonu lub email), z którym czatujemy pokrywają się z jego danymi w naszym telefonie. W tym przypadku, możemy być raczej pewni, że nasz interlokutor faktycznie jest tym, za kogo się podaje.

10 gute Fragen und Antworten zu Threema Natomiast trzy zielone kropki znaczą, że sami potwierdziliśmy tożsamość naszego rozmówcy skanując jego kod QR. Zakładając, że urządzenie nie zostało skradzione, mamy pewność z kim rozmawiamy.

7. Czy Threema oferuje czaty grupowe?

Tak, Threema umożliwia czaty grupowe z maksymalnie 20 uczestnikami.

8. Czym w Threema są emotikony?

Tak, Threema oferuje ich łącznie 764. Należą do nich niezliczone ilości buziek, kotów, małp, serc, roślin, rakiet, flag i wielu innych przedmiotów.

9. Czy jest Threema dla Windows Phone?

Niestety, nie ma wersji Threema dla Windows Phone, Blackberry i Symbian. Twórcy nie mają też żadnych konkretnych planów na stworzenie komunikatora na tych platform.

10. Skąd ta nazwa?

Threema początkowo nazywała się End-to-end Encrypted Messaging Application; w skrócie EEEMA. Ze względów estetycznych, twórcy zdecydowali się zmienić ją na Threema.

11. Czy Threema została kupiona przez Google?

Nie. Był to żart satyrycznego portalu Der Postillon.

Źródło: o ile nie zaznaczono inaczej, Threema FAQ.

Pobierz Threema

Również może Cię zainteresować