Reklama

Artykuł

Co nas czeka w 2014 roku: programy i aplikacje

Co nas czeka w 2014 roku: programy i aplikacje
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Co będzie działo się w świecie oprogramowania w 2014 roku? Zbadaliśmy najnowsze trendy w celu przedstawienia wam prognoz na najbliższy rok. Każdego dnia publikujemy różne recenzje, artykuły, newsy – mamy, więc wgląd w to jak wygląda rynek oprogramowania obecnie i czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości. Poniżej prezentujemy wam naszą wizję bliskiej przyszłości, tego jak technologia będzie kształtowała się w 2014 roku. Dowiecie się o dalszych losach systemów operacyjnych, rynku gier, bezpieczeństwie komputerów, komunikatorach oraz sztucznej inteligencji, czyli technologii pomagającej nam w podejmowaniu decyzji. Taki podział zapewne ułatwi wam czytanie, jak i uporządkuje pewne zjawiska zachodzące na rynku oprogramowania. Zapraszamy do lektury.

Systemy operacyjne: Windows 9 za darmo dla smartfonów Lumia i Surface

Windows 9 to prawdopodobnie kolejny system Microsoftu, który pojawi się pod koniec 2014 roku. System ten połączy Windows Phone oraz Windows RT w jeden produkt. Oznaczać to będzie, że użytkownicy zyskają możliwość korzystania z tych samych aplikacji na tabletach takich jak Surface i telefonach Lumia. Być może pod koniec przyszłego roku nie ujrzymy ostatecznej wersji tego systemu, może to będzie jedynie wersja beta Windows 9, ale to połączenie systemu mobilnego z RT wydaje się być przesądzone. Po tym jak OS X Mavericks okazał się być darmowy, tak i Windows 9 może stać się darmowy dla posiadaczy Windows 8 lub urządzeń Microsoftu.Jaka będzie reakcja użytkowników na premierę Windows 9? Według nas to może być najlepszy start w historii systemu Microsoftu. W 2014 roku czeka nas śmierć Windows XP. Użytkownicy obecnych smartfonów z Windows Phone zaczną wymieniać je na nowsze modele. To może potęgować popyt na Windows 9. Użytkownicy Windows 8.1 mogą też spodziewać się aktualizacji do wersji 8.11 lub 8.2.

W 2014 roku będziemy świadkami rywalizacji: Firefox OS vs. Ubuntu OS

Integracja systemów desktopowych i mobilnych będzie też w przypadku Ubuntu OS. Ten Linuksowy system wskazuje nam przyszłość systemów operacyjnych na szeroką gamę urządzeń. W 2014 powinniśmy zobaczyć też kolejne odsłony Chrome OS oraz Android w wersji 5.0. Nowy system Android będzie pozwalał na uruchamiania aplikacji z Chrome. Być może nowe Chromebooki umożliwią też odwrotny ruch, czyli uruchamianie aplikacji z Androida.

Google Pixel będzie pierwszym urządzeniem na którym będziemy cieszyć się symbiozą Chrome OS / Android

Świat Gier: Nintendo w telefonach, PS4 ze streamingiem

Nintendo, które znajduje się w kryzysie, nie może pozwolić sobie na dalsze ignorowanie rynku smartfonów. W 2014 roku powinny zostać ogłoszone pierwsze tytuły gier dla telefonów i tabletów. Zobaczymy takie gry jak Animal Crossing oraz Brain Age na Androida i iOS. W tym samym czasie Nintendo zdecyduje się na społecznościowe gry dla Facebooka, będzie to nowy król, który zagrozi takim firmą jak Zynga i Rovio.

Być może w 2014 roku zobaczymy oficjalną wersję Snes dla iPada(źródło)

W przypadku konsol nowej generacji Nintendo nie jest bezpośrednim rywalem dla PS4 oraz Xbox One. Nowym przeciwnikiem jest Steam i zapowiadany Steam OS. To będzie prawdziwa wojna pomiędzy tym serwisem z grami, a Sony i Microsoftem. Rywalizacja będzie się toczyła na streaming, czyli gry przesyłane strumieniowo z sieci do konsol, telefonów, tabletów lub komputerów. Microsoft posiada na to własne rozwiązanie, Sony zakupiło Gaikai. Zapowiada się ciekawa batalia, na nowe technologie.

Konsola w przyszłości będzie serwerem dla innych naszych urządzeń….

Ponadto gracze doświadczą zjawiska jakim będzie upowszechnienie pomocniczych aplikacji mobilnych. Praktycznie każdej grze będzie towarzyszyć dodatkowa aplikacja na smartfony i tablety. Niestety większość z nich nie będzie oferowała nadzwyczajnych możliwości. Jedynie kilka aplikacji będzie naprawdę spektakularnych, na przykład te wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.

Bezpieczeństwo: Żegnajcie hasła i klasyczne antywirusy

W 2014 roku będziemy świadkami wielkich przemian w świecie antywirusów. Dojdzie do wielu fuzji na tym rynku, a także zakończenia działalności. Część programów zacznie pojawiać się jedynie jako wtyczki do przeglądarek lub rozwiązania działające wyłącznie w chmurze. To podkreślenie tego, że same systemy są coraz bezpieczniejsze, a zagrożenie czyha w sieci, a zwłaszcza w serwisach społecznościowych. Nowy Avast! 2014 pokazuje trendy na rynku antywirusów.

Przyszłość antywirusów to wtyczki i chmura

Nowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo w sieci powinno być wydanie Java 8. Nowa wersja ma rozwiązywać wiele problemów, które w ostatnich latach pojawiły się w sieci. Jednocześnie polityka zerowej tolerancji ze strony przeglądarek spowoduje, że to nie Flash i Java będą zagrożeniem, a HTML5.

“Jeśli możesz stworzyć Doom w HTML5, nic nie powstrzymuje tworzenie złośliwego oprogramowania w JavaScript” (źródło)

Co z prywatnością? Skandal związany z NSA w 2014 roku zaowocuje dalszą ochroną naszej prywatności. Będziemy świadkami premier nowych narzędzi i aplikacji z bardzo dużymi systemami zabezpieczeń oraz silnym szyfrowaniem, pojawią się też alternatywne systemy uwierzytelniania, takie jak odciski palców. Tutaj wzorem jest Apple iOS 7 gdzie w iPhone 5S pojawił się TouchID.

Komunikatory: Koniec z WhatsApp, idzie nowe

W 2014 roku będziemy świadkami pojawienia się poważnego rywala dla WhatsAppa. Będzie on oparty o obrazki, a nie tekst. Być może będą tam możliwości autodestrukcji wiadomości w stylu Snapchat. Podobnie jak WhatsApp aplikacja będzie na początku darmowa, ale później dalszy dostęp będzie płatny.

Aplikacje oparte na tekście tracą udział w rynku..

Co z marketingiem? Nowe aplikacje nie będą promowane poprzez agresywne kampanie reklamowe jak w przypadku LINE lub WeChat, będą rozchodzić się wirusowo. Promowane będą przez najmłodszych użytkowników sieci i system zaproszeń. To będą podobne zjawiska jak w przypadku Snapchat, Ketchup czy Bang With Friends. Jednym z głównych składników aplikacji może być flirt.

Avalable to obiecująca aplikacja promowana jako Facebook dla seniorów (źródło)

Inne aplikacje w 2014 roku będą umacniały swoją bezę użytkowników, choć część czeka stagnacja, na przykład Skype. Dużą popularnością może cieszyć się za to Hangouts, dzięki szerszej integracji z system Android i debiutem Google Glass. Podobnie będzie z Helpouts oraz Viber. Co z BlackBerry Messenger? Po swoim początkowym wzroście wciąż pozostanie niszowy, przynajmniej do debiutu kolejnych urządzeń z BB10.

Sztuczna Inteligencja: Aplikacje doradcze

Urządzenia i aplikacje mają stać się bardziej pomocne. Nasze samochody będą potrafiły podjechać po nas, tak jak jest to w przypadku prototypów Forda i Toyoty. To już nie science-fiction, to rzeczywistość. W niedalekiej przyszłości powinniśmy być świadkami radykalnej zmiany w użytkowaniu samochodów. Ponadto wirtualni asystenci pojawią się w innych dziedzinach naszego życia. W 2014 roku będzie jeszcze więcej rozwiązań wykorzystujących rzeczywistość poszerzoną oraz pojawią się przedmioty codziennego użytku drukowane w 3D oraz udoskonalone skanowanie takich obiektów. W 2014 roku będzie boom na przeróżne inteligentne technologie na przykład na identyfikację żywności.

Google Goggles skanuje obiekty i potrafi je rozpoznawać…

Smartfon będzie naszym centrum całego ekosystemu, który i tak będzie oparty o chmurę. Telefon będzie potrafił celnie zareagować na komendy głosowe. Nastąpi też wzrost popularności urządzeń noszonych takich jak zegarki, bransoletki, czy Google Glass.

Behavio to aplikacja która wyświetla to co widzimy została przejęta przez Google

W 2014 roku nastąpi też przełom jeśli chodzi o rozwiązania prozdrowotne. Należy spodziewać się wysypu zaawansowanych aplikacji do monitorowania i ochrony zdrowia. Będą posiadały one wysoką jakość i wykorzystywać będą specjalistyczny sprzęt.

Kinsa termometr z aplikacją dla iPhone (źródło)

Urządzenia te nie będą tylko sprawdzać nasze tętno, ale również poziom stresu, wytrzymałość, a lekarze będą używać aplikacji do wystawienia diagnozy.

Do zobaczenia za rok …

Wszystko wskazuje na to, że właśnie tak będzie wyglądać rok 2014. Wiele z tych prognoz powinno się sprawdzić, choć mogą zdarzyć się różne zaskakujące wydarzenia, które zmienią rynek. Kolejny rok zapowiada się naprawdę ekscytująco. Co myślicie o naszych przewidywaniach? Chcecie aby się one spełniły?

Polecane artykuły:

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines