Reklama

Artykuł

Chroń prywatność swoich zdjęć w telefonie

Chroń prywatność swoich zdjęć w telefonie
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Frywolny piknik na plaży nudystów, świąteczny obiad, hasło do routera… Jeśli te zdjęcia wpadną w niepowołane ręce, twoją prywatność zostanie naruszona. Wykonaj kilka prostych czynności, które zapobiegną temu procederowi.

Niedopatrzenie, pozostawienie telefonu bez zabezpieczenia bądź słabe hasło pozwoli komuś poznać twoje sekrety w przypadku kradzieży.

Podkreślmy jednak raz jeszcze. Bezpieczeństwo twojego telefonu musi być dobre, ale zawsze może być jeszcze silniejsze. Jeśli zastosujesz się do kilku naszych wskazówek, łatwiej ci będzie ochronić prywatność swoich zdjęć.

Dowiedz się, jak wyłączyć synchronizację zdjęć

Kiedy iPhone lub telefon z Androidem łączy się z Internetem, twoje zdjęcia są synchronizowane w tle w takich usługach jak iCloud, Dropbox czy Google Plus. Są to bezpieczne miejsca, ale bycie ostrożnym nic nie kosztuje i warto wyłączyć synchronizację, jeśli masz na swoim telefonie wrażliwe zdjęcia.

Aby wyłączyć synchronizacją w urządzeniach z Androidem, zapoznaj się z poniższymi instrukcjami. Jeśli chcesz wyłączyć ją w iPhone’ie, przejdź do ustawień telefonu i menu iCloud. Tam przestaw usługę w pozycję off.

Raz na jakiś czas możesz sam pousuwać niektóre zdjęcia i wykonać ręczną synchronizację dla pozostałych fotografii. Możesz również wyłączyć ją na stałe, ale pamiętaj, że wtedy nie będziesz mieć żadnej kopii zapasowej w razie jakichś problemów z telefonem lub kradzieży.

Włącz dwuetapową weryfikację

Twoje hasło nie wystarczy, jeśli przechowujesz swoje zdjęcia w usługach Google Plus, iCloud lub Dropbox. Potrzebujesz czegoś więcej. Potrzebujesz dwuetapowej weryfikacji, która jest dostępna dla większości bardziej popularnych aplikacji.

Weryfikacja dwuetapowa poprosi o dodatkowy kod podczas próby zalogowania się do konta z nieznanego miejsca. Nawet jeśli haker złamie nasze hasło, nie połączy się, gdyż potrzebuje kodu, który jest w naszym telefonie.

Aby umożliwić weryfikację dwuetapową dla naszych ulubionych usług, postępuj zgodnie z oficjalnymi instrukcjami w przypadku każdej z tych witryn:

– Google (Android),

– Apple (iPhone),

– Microsoft,

– Facebook,

– DropBox.

Umieść blokadę na ekranie telefonu

Nieużywanie blokady ekranu telefonu jest tak samo ryzykowne, jak zaparkowanie samochodu i pozostawienie kluczyków w stacyjce. Włącz zatem blokadę jak najszybciej, aby zapobiec kradzieży zdjęć, gdy np. zostawisz gdzieś telefon.

Dla systemu iOS ustaw Touch ID lub blokadę ekranu kodem PIN. Urządzenia z Androidem pozwalają na stosowanie dodatkowej blokady za pomocą specjalnego wzoru, który trzeba narysować na ekranie, bądź poprzez rozpoznawanie wcześniej zdefiniowanej twarzy. Dodatkowym zabezpieczeniem w iOS-ie jest opcja, która pozwala na usunięcie wrażliwych danych po wielu nieudanych próbach dostępu do telefonu.

Touch ID od Apple w akcji (zdjęcie dzięki uprzejmości iPhoneWorld)

Skasuj dane, jeśli twój telefon zostanie skradziony

Jeśli twój telefon został skradziony bądź go po prostu zgubiłeś, spróbuj go zlokalizować za pomocą aplikacji Find My iPhone (iOS) lub Android Device Manager. Obie aplikacje działają w oparciu o anteny telefoniczne i szybko pokażą nam położenie naszego smartfona na mapie.

Jeśli chcesz znaleźć telefon bądź tablet i usunąć jego zawartość, obie aplikacje mają specjalne polecenia do zainicjowania zdalnego czyszczenia danych. Pamiętaj jednak, że proces ten nie może zostać wstrzymany, jeśli go już rozpoczęliśmy.

Ukryj swoje zdjęcia w niewidocznych folderach

Jeśli z twojego telefonu bądź tabletu korzysta więcej niż jedna osoba, warto włączyć opcję ukrycia zdjęć, dzięki takim aplikacjom jak Picture Safe (iOS) lub Hide Something (Android). Funkcjonują one jako niewidzialne foldery i są chronione specjalnym kodem dostępu.

Wspaniałą rzeczą jest to, że aplikacje te pozostawiają nienaruszoną galerię główną, ale wymagają kodu bądź odpowiedniego wzoru, jeśli chcemy wyświetlić prywatne zdjęcia.

Namierzanie poprzez aparat fotograficzny

Robienie zdjęć ze standardowych aplikacji do fotografowania zarówno dla systemu iOS, jak i Androida to nie najlepszy pomysł. Pliki przechowywane są wówczas w głównym folderze, który jest zwykle pierwszym miejscem, w jakie złodziej będzie się wkradał. Często są również automatycznie synchronizowane w chmurze właśnie poprzez domyślną ścieżkę zapisu.

Wyczyść ukryte dane ze zdjęć (zaawansowane)

Twoje zdjęcia są pełne metadanych, które zawierają ukryte bity informacji wskazujących, gdzie i kiedy zdjęcie zostało wykonane, model aparatu, a nawet rodzaj aplikacji, z jakiej skorzystaliśmy. Aby zminimalizować ryzyko zdemaskowania w przypadku kradzieży, należy usunąć te dane.

Dzięki Image Privacy (Android) możesz tworzyć kopie swoich zdjęć bez żadnych metadanych. Jest to niezwykle proste. Wystarczy podzielić się swoimi zdjęciami z aplikacją i gotowe. Dla iPhone’a można skorzystać z aplikacji Metadata Cut lub GeoGone, które zapewnią to samo, co Image Privacy.

Rób zdjęcia, jakie tylko chcesz, ale zachowaj zdrowy rozsądek

Możesz wykonywać wszystkie zdjęcia – normalne, śmieszne, intymne czy nawet bardzo pikantne. Masz w końcu prawo do nich i twoja prywatność musi być szanowana. Jednak trzeba być ostrożnym, bo niedbalstwo może okazać się przykre w skutkach. Postępuj zatem zgodnie z powyższymi wskazówkami, a twoje zdjęcia nie wpadną w niepowołane ręce, a jeśli się tam znajdą, to nie zostaną odczytane.

W jaki sposób można jeszcze chronić prywatność swoich zdjęć?

Zobacz także:

Prywatność w komunikatorach mobilnych. Porównanie 2014

Kiedy reset danych nie pomoże. Jak usunąć na stałe pliki z Androida?

Ktoś ukradł Twojego smartfona? Zlokalizuj go dzięki tym aplikacjom

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines