Reklama

Artykuł

Aplikacje na wakacje – przydatne mapy i darmowa nawigacja na Android i iPhone

Gosia Mikowska

Opublikowany

Gdzie znaleźć dobrą mapę? Oczywiście w telefonie! W naszej letniej serii aplikacji potrzebnych na wakacje, nie może zabraknąć listy dobrych map i darmowej nawigacji.

W zestawieniu nie znajdziesz profesjonalnych systemów nawigacji, które najczęściej są bardzo kosztowne. Udało mi się za to znaleźć darmowe aplikacje na telefon, które mimo pewnych niedoskonałości spokojnie wystarczą na wakacyjną wycieczkę.

Aplikacje na wakacje – przydatne mapy i darmowa nawigacja na Android i iPhone

Zobacz co warto pobrać na Androida i iPhone przed wyjazdem na urlop.

Google Maps (online, Android, iOS)

Mapy na AndroidTa aplikacja to niewątpliwy lider na tej liście ze względu na popularność serwisu Google Maps. Nawigacja jest za darmo, działa bardzo szybko, a interfejs aplikacji jest wyjątkowo czytelny i łatwy w obsłudze. Ale do pełni szczęścia brakuje mi w niej informacji na temat opłatach za autostrady oraz szacowanego czasu przejazdu (co jednak można sprawdzić w wersji online Google Maps).

mapy-android-google-maps

Yanosik (Android, iOS)

aplikacje do nawigacji za darmoYanosik to aplikacja przygotowana przez polskich developerów. Mapy obejmują wyłącznie teren naszego kraju. Są one szczegółowo dopracowane i na bieżąco aktualizowane przez szerokie grono użytkowników. Informują oni o aktualnych korkach, wypadkach czy robotach drogowych. Dzięki temu Yanosik potrafi wyszukać optymalną trasę uwzględniającą wszystkie bieżące utrudnienia na trasie.

Aplikacja podaje też średni czas przejazdu na wyznaczonym odcinku drogi. Świetnie też sprawdza się jako antyradar – może ostrzegać przed policją, fotoradarami i miejscami częstych kontroli.

yanosik-nawigacja-android

Waze (Android, iOS)

darmowy gps na androidWaze to odpowiednik Yanosika, tylko na całą Europę. Jest to darmowa nawigacja, w której dane na temat płynności ruchu są na bieżąco aktualizowane przez użytkowników. Aplikacja alarmuje o fotoradarach, korkach i robotach drogowych. Za podanie informacji o utrudnieniach na trasie dostaje się tu punkty, zupełnie jak w grze.

MapQuest (Android, iOS)

mapy na telefonMapQuest to darmowa nawigacja na Android i iOS. Jej największą zaletą jest to, że pozwala bardzo prosto odszukać najpotrzebniejsze w podróży miejsca, to znaczy na przykład najbliższą restaurację, kawiarnię, hotel czy stację benzynową.

mapy-na-iphone-i-android

City Maps 2Go (Android, iOS)

plan-miasta-na-androidCity Maps 2Go to aplikacja oferująca szczegółowe plany miast ponad 6700 aglomeracji na świecie. Na swój telefon możesz pobrać dowolną mapę i korzystać z niej offline. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy planują dogłębnie zwiedzać podczas podróży jakieś miasto. Aplikacja współpracuje z GPS, dzięki czemu widać na planie w jakim miejscu aktualnie się znajdujesz.

Bezpłatna wersja aplikacji pozwala za darmo pobrać jedynie kilka planów miast. Jeśli potrzebujesz ich więcej, musisz kupić wersję płatną.

darmowe plany miast

ViaMichelin (online, Android, iOS)

ViaMichelin to aplikacja prezentująca mapy drogowe na całym świecie. Nie ma w niej nawigacji GPS, ale jest niezwykle przydatna z innych względów. Dostępne w niej mapy są niezwykle czytelne i pozwalają odróżnić różne rodzaje dróg. Autostrady, drogi ekspresowe i narodowe są zaznaczone innymi kolorami, dlatego można szybko sprawdzić jak biegną główne międzymiastowe trasy.

Drugim plusem ViaMichelin są dokładne informacje na temat opłat za autostrady na danym odcinku. Oprócz tego szacuje koszt paliwa i podaje też średni czas dojazdu.

mapy drogowe na Android

Znasz jakieś inne mapy, które warto pobrać?

Powiązane artykuły:

Również może Cię zainteresować