Reklama

Artykuł

Android przechowuje hasła do Wi-Fi w zwykłym tekście?

Paweł Kański

Opublikowany

Ciekawa informacja dla użytkowników Androida. Jeśli korzystacie z Wi-Fi w swoim domu lub pracy, to jest całkiem duże prawdopodobieństwo, że Google przechowuje je na swoich serwerach bez wymaganej ochrony. Problem nie jest tak ważny w przypadku domowych sieci Wi-Fi, ale jeśli pracujecie w dużych firmach lub ważnych instytucjach państwowych, to robi się ciekawie.

W większości telefonów z Androidem, opcja “Utwórz kopię zapasową“, która pozwala na wysłanie danych na serwery Google, jest włączona domyślnie. Co więcej, kopie zapasowe hasła Wi-Fi wysyłane są jako zwykły tekst. Oznacza to, że jeśli osoba niepowołana dostanie się do tych danych, może wyciągnąć z nich wrażliwe informacje. Na forum społeczności Android, code.google.com jeden z użytkowników wytknął ten błąd i zgłosił go do poprawienia. Wystarczy, że przesyłane dane będą zaszyfrowane, a problem zniknie – twierdzi.

Android przechowuje hasła do Wi-Fi w zwykłym tekście?

Problem pojawia się w niezbyt dobrym dla dużych firm okresie. Od czasu wywołania afery PRISM, wiele firm musi się tłumaczyć z udostępniania prywatnych danych użytkowników agencjom wywiadowczym. Czy drobne przewinienie Google jak to, ma jakiś wpływ na bezpieczeństwo kogokolwiek? Tak, jeśli zdamy sobie sprawę jak wiele osób na świecie korzysta z Androida w pracy. Jeśli używamy sieci Wi-Fi udostępnionej przez pracodawcę, to jednocześnie wysyłamy kopię tych danych na serwery Google. Tam na pewno, może ktoś je śledzić. Może to zrobić też jakaś agencja rządowa na wyraźne żądanie. Wniosek? Google posiada gigantyczną bazę danych haseł do Wi-Fi wielu potężnych i ważnych korporacji na całym świecie. Nie jest to na pewno coś z czego tak duża firma powinna być dumna.

Powiązane artykuły:

Źródło

Również może Cię zainteresować