Reklama

Artykuł

Android, iOS, Windows Phone: który system jest najlepszy do gier?

Maria Baeta

Opublikowany

Jeśli jednym z priorytetów dla ciebie są gry, zobacz, który system operacyjny na smartfony nadaje się do tego najlepiej.

Wraz z pojawianiem się najnowszych wersji któregoś z trzech mobilnych systemów operacyjnych wiele osób rozważa zmianę systemu na inny. Jeśli dużo czasu poświęcasz na granie w telefonie, warto dowiedzieć się, który z systemów jest dla graczy najbardziej przyjazny: Android, iOS czy Windows Phone.

Android, iOS, Windows Phone: który system jest najlepszy do gier?

Dostępne gry

Google Play (Android), App Store (iOS) i Windows Phone Store (WP). Wystarczy wyszukać którykolwiek z tych sklepów, aby przekonać się, ile tak naprawdę znajduje się tam gier. Który z nich wygrywa pod względem ilości i jakości dostępnych tytułów?

Dzięki statystykom prowadzonym przez serwisy StatisticBrain, WP7Applist oraz AppBrain udało mi się w przybliżony sposób określić, ile gier posiada każdy ze sklepów. Dane są oczywiście przybliżone, gdyż każdego dnia pojawia się wiele nowych programów i gier, więc nie sposób ciągle być na bieżąco. Jednak będzie to dla nas ogólne pojęcie o sytuacji w każdym sklepie.

Zarówno Google Play, jak i App Store ma w swojej bazie ponad milion aktywnych aplikacji. Wśród tak dużej bazy około 25% to gry, czyli około 250 00 tytułów.

Daleko od takich liczb jest Windows Phone Store, który posiada ponad 140 000 aplikacji, z czego około 23% to gry, co daje w przybliżeniu ponad 32 000 tytułów z grami.

Jednak ilość nie oznacza jakości. Jeśli spojrzymy na szczyt list najczęściej pobieranych gier we wszystkich trzech sklepach wraz z ocenami użytkowników, zobaczymy, że większość gier na systemy iOS-ie i WP dostaje najczęściej 4,5 gwiazdki. W Androidzie użytkownicy są bardziej wymagający i 4,5 gwiazdki jest już górną granica, której praktycznie nie sposób przejść. W każdym razie, patrząc po tych ocenach, większość gier prezentuje wysoką jakość.

W pierwszym starciu, jeśli chodzi o ilość, wygrał Android i iOS, ponieważ różnice między nimi były znikome.

Ekskluzywne gry

Kolejną ważną cechą dla każdego gracza, który poszukuje telefonu z nowym systemem operacyjnym, jest dostępność ekskluzywnych gier.

Android mimo że posiada w swoim katalogu wiele gier, rzadko są to tytuły ekskluzywne. Te z kolei są domeną App Store’a. W ten sposób Apple ma sporą przewagę, gdyż szereg deweloperów tworzy gry jedynie pod urządzenia z iOS-em.

Najnowszymi przykładami są Plants vs. Zombies 2 od EA oraz Cut The Rope 2 od ZeptoLab. W obu przypadkach Apple wprowadziło je do swojego sklepu na wiele miesięcy przed innymi firmami.

Apple Store zyskuje również często gry na wyłączność. Są to zazwyczaj gry wyższej jakości zarówno pod względem grafiki jak i mechaniki rozgrywki. Takim przykładem jest gra RPG Infinity Blade, a także tytuły przeniesione z PC – XCom czy Bioshock Infinite.

Windows Phone w zakresie gier znajduje się w niższej lidze. System ten nie posiada wielu najlepszych gier, które są na Androidzie oraz iOS-ie. Zapomnij o takich pozycjach jak Minecraft, Candy Crush Saga i Modern Combat. Możesz jedynie spróbować ich niższej jakości klonów, takich jak Survival Craft, Super Sweet Crush oraz Call of Dead: Modern Duty.

Z drugiej strony Windows Phone posiada gry z rodziny Xboxa. Są to przystosowane tytuły z konsoli, takie jak Halo: Spartan Assault czy Kinectimals. Ich dużą zaletą jest możliwość odtwarzania na innych urządzeniach mobilnych.

Jeśli chodzi o ekskluzywne gry, tutaj wygrywa zdecydowanie iOS. Android, mimo że też posiada dobre tytuły, jest na drugim miejscu, zaś Windows Phone to outsider z powodu zupełnego braku głośnych i większych tytułów.

Darmowe gry

Ilość i jakość to kluczowe aspekty dla gracza. Jednak jest jeszcze jedna ważna cecha, czyli kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup. Co należy zrobić, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na żadną grę?

Uderzającym jest, jak wiele gier w Google Play jest za darmo. Z kolei w App Store trzeba za nie niewiele zapłacić. Wśród nich znajdziemy takie tytuły, jak Angry Birds, Cut the Rope czy Pou.

Windows Phone idzie swoją ścieżką, oferując gry z rodziny Xboxa. Za tytuły, które są dostępne w Androidzie za darmo, tutaj często trzeba zapłacić (np.Angry Birds).

Co do gier, które są dostępne na wszystkie trzy platformy, to ceny, mimo że się różnią, to niewiele. Zakres cenowy zatem jest bardzo podobny, ale w każdym przypadku należy sprawdzić konkretną ofertę.

Odnośnie opłat w aplikacjach możemy wyróżnić trzy opcje: opłaty za ulepszenia, dodatkowe moce i wirtualną walutę. W każdym systemie spotkam się z tymi metodami zakupów wewnątrz aplikacji.

Patrząc od strony finansowej, mamy zwycięzcę – Androida! Ma on wiele darmowych gier, najwięcej spośród wszystkich systemów, a do tego są to naprawdę dobre tytuły.

Inne czynniki

Dotychczas przeanalizowaliśmy najłatwiej mierzalne czynniki. Co jednak z dodatkowymi opcjami w każdym systemie? Czasami te na pozór drobne rzeczy, sprawiają ogromną różnicę i pozwalają nam się do czegoś przekonać.

Promocje i oferty

Jeśli ktoś uznaje jako przewagę zakres i mnogość promocji, to tutaj prym wiedzie Android. iOS oraz Windows Phone mają zdecydowanie mniej specjalnych ofert niż sklep Google Play. To właśnie w sklepie aplikacji dla Androida znajdziemy specjalny dział programów o obniżonej cenie.

Emulatory oraz gry retro

Istnieją specjalne emulatory, które potrafią odtworzyć stare perełki na ekranach dzisiejszych telefonów. W ten właśnie sposób postępują (i zarabiają na tym) zarówno Google jak i Microsoft. Jedynie polityka Apple jest w tej kwestii dużo bardziej rygorystyczna. Jeśli uparcie chcesz jednak zagrać w gry ze starych konsol, musisz poszukać emulatorów dla iOS-a poza App Store, co wiąże się niestety ze sporym ryzykiem.

Łączność z innymi urządzeniami

Aplikacje towarzyszące to mobilne programy, które są wykorzystywane jako dodatek do komputera oraz konsoli do gier. Zarówno Android jak i iOS posiadają dziś tak poważne gry jak: Assassin’s Creed 4, Watch Dogs, GTA V czy Battlefield. Jedynie Windows Phone nie ma w swojej bazie takich tytułów.

Jednak Microsoft rekompensuje braki WP poprzez system łączności z innymi systemami ze swojej oferty, czyli Windowsem w wersji na PC, a także konsolą Xbox. Jest tu jeszcze jeden plus – grami z Xboxa możemy się cieszyć na każdym urządzeniu z rodziny Microsoftu, płacąc za nie tylko raz.

Po przeanalizowaniu 3 aspektów dodatkowych w dwóch z nich wygrywa Windows Phone, dzięki czemu system Microsoftu zwycięża pojedynek w Innych czynnikach.

iOS: najlepszy system mobilny dla graczy

Zarówno Android, jak i iOS mają bardzo obszerny i zróżnicowany katalog gier. Windows Phone na tym polu jest jeszcze daleko z tyłu, pokazując że nadal ma wiele do nadrobienia w tej kwestii.

Chociaż w Google Play istnieje wiele darmowych gier, to w kategorii ekskluzywnych tytułów wysokiej jakości wygrywa bezapelacyjnie App Store, który pierwszy wprowadza do swojej oferty adaptacje największych hitów konsolowych. Czasem więc warto wydać parę złotych więcej, aby mieć produkt najwyższej jakości.

Jedynym punktem, w którym Windows Phone wysuwa się na prowadzenie, jest jego integracja z innymi platformami, choć nie jest to największa zaleta dla osób, które poszukują głównie gier na systemy mobilne.

Podsumujmy zatem dotychczasowe rezultaty w zestawieniu tabelarycznym:

Dzięki najwyższej jakości oraz możliwości zdobycia największej ilości ekskluzywnych tytułów gier uważam, że najlepszym mobilnym systemem dla graczy jest iOS!

Zobacz także:

Najlepsze 25 gier wszech czasów na iPhone’a i iPada

Darmowe gry na iPhone’a: 5 wskazówek, jak pobierać płatne gry, nie wydając ani grosza!

iPhone, Android czy Windows Phone? Wskazówki, jak mądrze wybrać telefon

Również może Cię zainteresować