Android 5.0 Lollipop: wszystko co powinieneś wiedzieć odnośnie aktualizacji

Android 5.0 Lollipop: wszystko co powinieneś wiedzieć odnośnie aktualizacji

Android zyskał właśnie nową wersję, która została nazwana Lollipop (lizak). Odpowiadamy w tym artykule na najważniejsze pytania związane z tym systemem. Znajdą się tu również odpowiedzi dotyczące aktualizacji.

Co to jest Android Lollipop?

Android Lollipop to najnowsza wersja Androida, czyli systemu operacyjnego, który zawładnął milionami smartfonów na całym świecie. Lollipop to piąta, główna wersja systemu Androida, od kiedy Google zaprezentował go w 2008 roku. Jego poprzednikiem był Android KitKat (4.4.2) wydany w 2013 roku. Większość telefonów, na których działa KitKat, powinno być kompatybilnych z Lollipopem.

Skąd pochodzi nazwa Lollipop?

Wszystkie wersje Androida począwszy od 2009 roku (Andoid 1.5) posiadają nazwy inspirowane przez lokalne specjalności oraz smakołyki w postaci słodyczy, takie jak „Donut” (pączek) czy „Gingerbread” (piernik). Istniało wiele przypuszczeń odnośnie tego, jak zostanie nazwany Android 5.0. Nazwy układały się w porządku alfabetycznym, dlatego nowa zaczyna się na literę L. Zostało to potwierdzone podczas konferencji Google I/O 2014, chociaż sama nazwa Lollipop została upubliczniona w październiku.

Ile będzie mnie kosztować Android Lollipop?

Android jest darmowy. Nie będziesz musiał za niego płacić, jednak aby skorzystać z Lollipopa, należy kupić nowy telefon, który będzie z nim kompatybilny.

Gdzie mogę pobrać Android Lollipop?

Każdy z producentów będzie udostępniał Android Lollipop poprzez swoje kanały aktualizacji. Dla urządzeń z rodziny Nexus będziesz mógł pobrać obraz systemu z oficjalnej strony, jak tylko będzie on dostępny, a następnie spróbować aktualizacji na własną rękę dzięki Android SDK. W większości przypadków nie będzie to potrzebne, gdyż aktualizacja będzie możliwa poprzez Internet bezpośrednio z telefonu.

Które telefony dostaną aktualizację do Androida Lollipop?

Na chwilę obecną wiemy, iż aktualizację do Androida Lollipop dostaną urządzenia z serii Nexus (4, 5, 7, 10), prawie wszystkie najnowsze Motorole (G, X, E, Droid Ultra, Droid Maxx), najnowsze HTC One (M8 i M7), LG (G3, G2 Pro) oraz Sony (Z3). Także Samsung S4 i S5 otrzymają taką aktualizację, ale ten proces może być nieco opóźniony.

Co zmieni się na moim telefonie dzięki Lollipopowi?

Lollipop zmienia wiele rzeczy, ale trzy najważniejsze zmiany wpłyną na wygląd, bezpieczeństwo oraz powiadomienia.

Nowy wygląd w Androidzie Lollipop określany jest mianem „Material Design”. Możesz podziwiać jego wygląd dzięki 21 zrzutom ekranu, które opublikowaliśmy trzy miesiące temu. Wygląd jest dość prosty i przejrzysty, ale bez nowych animacji i nowych przycisków nawigacyjnych.

Następną cechą jest bezpieczeństwo. Lollipop jest teraz domyślnie szyfrowany, co zapobiegnie przywróceniu twoich danych przez kogoś, jeśli stracisz swój telefon. Takie oraz inne udogodnienia pozwalają Androidowi doścignąć iOS w porównaniu pod względem bezpieczeństwa.

W końcu, kolejną funkcją, jaką przyniesie nowy system, są powiadomienia wyświetlane bezpośrednio na ekranie, których do tej pory w Androidzie nie mogliśmy doświadczyć. Można to było wykonać przy użyciu aplikacji firm trzecich, takich jak choćby świetny DashClock.

Czy mój telefon będzie działał lepiej po aktualizacji?

Pod maską Androida Lollipop znajdą się dwie główne zmiany, które wpłyną na szybkość twojego telefonu oraz na baterię. Z jednej strony wprowadzona zostanie technologia ART, która pozwoli nawet czterokrotnie przyspieszyć działanie aplikacji. Z drugiej strony dostaniemy też Projekt Volta, czyli ekskluzywną technologię Lollipopa, któr,a jak pokazują testy, pozwoli oszczędzić nawet do 36% baterii.

Co z moimi aplikacjami w Androidzie Lollipop?

Jedną z bardziej ważnych rzeczy jest to, czy Android Lollipop będzie płynnie działał w takcie pracy. Jednak najpierw trzeba się upewnić, czy pozwoli on na obecność każdej aplikacji. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o gry lub aplikacje, które od dłuższego czasu nie doczekały się aktualizacji, mogą zachodzić pewne niedogodności związane z technologią ART, które utrudnią ich poprawne działanie.

Jeśli chcesz sprawdzić, które aplikacje przestaną działać, poszukaj ich nazwy na stronie AndroidRuntime.com, na której znajdziesz ciągle uaktualnianą listę aplikacji, które nie są zgodne z technologią ART.

Czemu Android ma tak wiele uaktualnień?

Podobnie jak wszystkie systemy operacyjne, Android potrzebuje aktualizacji dla lepszego działania i wykorzystania pojawiających się komponentów w urządzeniach. W tym samym czasie nowe wersje systemów rozwiązują problemy z bezpieczeństwem oraz poprawiają jego użyteczność. Jeśli masz możliwość wykonania uaktualnienia, zrób to! Twój telefon z pewnością nie ucierpi i nadal będziesz mógł korzystać ze swoich ulubionych aplikacji. Co ważniejsze, zyskasz także dostęp do kilku nowych funkcji.

Zobacz także:

No i wylądował! Android 5.0 Lollipop!

Zaktualizuj swój telefon z Androidem dzięki wybranym aplikacjom i linkom

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji