Reklama

Artykuł

Analiza Softonic: test benchmarkowy aplikacji aparatu na Androida

Analiza Softonic: test benchmarkowy aplikacji aparatu na Androida
niek

niek

  • Zaktualizowany:

Przetestowaliśmy trzy popularne darmowe aplikacje aparatu na Androida. Aby zdecydować, która z nich jest najlepsza, poddaliśmy je praktycznym testom w terenie.

Ponieważ nie da się zobaczyć wszystkiego gołym okiem, postanowiliśmy poprzeć wyniki naszego badania testem benchmarkowym, który pozwolił nam na dokładne poznanie jakości zrobionych przez nas zdjęć.

Do benchmarktestu wykorzystaliśmy oprogramowanie analityczne Imatest, które testuje ostrość, zachowanie koloru i naświetlenie zdjęć wykonanych za pomocą Google Camera, Focal, A Better Camera i ProCapture Free.

Imatest jest zazwyczaj używany w środowisku laboratoryjnym, co oznacza, że wyniki stanowią raczej szacunki niż faktyczne dane. Niemniej oprogramowanie to jest w stanie dać nam wgląd w jakość wykonanych fotografii. Aby uprościć sprawę, przedstawiamy aplikacje, które zrobiły zdjęcia charakteryzujące się najlepszą ostrością, a także najlepszym kolorem i naświetleniem.

Ostrość

Korzystając z programu Imatest, narzędzia analitycznego SFR, byliśmy w stanie uzyskać informacje na temat tego, co nazywamy liniami na pary, oraz wartość aberracji chromatycznej.

Linie na pary to parametr mierzący po prostu liczbę linii w zdjęciu. Im jest ich więcej, tym ostrzejsze otrzymujemy zdjęcie.

Aberracja chromatyczna powoduje, że na brzegach obiektu, który fotografujesz, zobaczysz kolorowe linie. Te sprawiają, że obraz jest mniej wyraźny, zarówno z bliska, jak i z dystansu. Pomimo że aberracja chromatyczna jest wynikiem różnego stopnia załamania światła o różnych kolorach, to sposób, w jaki oprogramowanie – w tym przypadku aplikacja aparatu systemu Android – przetwarza dane, wpływa na występowanie aberracji chromatycznej w gotowym zdjęciu.

Wykres ukazujący wartość aberracji chromatycznej na obrazie w prawym dolnym rogu

Kolor i naświetlenie

Istnieje wiele sposobów pozwalających określić intensywność kolorów oraz zasięg naświetlenia obrazu.

Aby przetestować jakość koloru na zrobionych przez nas zdjęciach, sprawdziliśmy szum pikseli w trzech kanałach kolorystycznych: czerwonym (R), zielonym (G) i niebieskim (B). Im więcej szumu – co generalnie oznacza większą ziarnistość zdjęcia – kolory wydają się być mniej żywe. To oczywiście ma i dobrą stronę, ponieważ zbyt ożywione kolory mogą sprawiać dość nienaturalne wrażenie.

Jeśli chodzi o naświetlenie, przyjrzeliśmy się zasięgowi dynamiki, która pokazuje zdolność aparatu do uchwycenia jasnych i ciemnych obszarów jednocześnie.

Wyniki

Poniżej możesz zobaczyć wyniki benchmarku dla wszystkich aplikacji, które przetestowaliśmy pod kątem aberracji chromatycznej, par linii, zasięgu dynamiki i szumu pikseli.

Konkluzje

Ostrość

Jeśli zwrócisz uwagę na linie na pary, Google Camera zajmuje pierwsze miejsce, a zaraz za nią aplikacja A Better Camera. Focal w tym wypadku odznacza się najmniejszą wartością tego parametru.

Z drugiej strony, jeśli porównasz wykonane za pomocą A Better Camera w dużym przybliżeniu zdjęcie z tym wykonanym w ProCapture, z pewnością zauważysz, że to ostatnie jest o wiele bardziej niewyraźne. Jest to rezultat małej liczby linii na pary na tym obrazie.

Focal wykonuje najostrzejsze zdjęcia (wysoka wartość aberracji chromatycznej i przyzwoity wynik dla parametry linie na pary)

Kolor i naświetlenie

Jeśli chodzi o zasięg dynamiki, Focal nieco odstaje od pozostałych aplikacji, co oznacza, że zdjęcie jest zauważalnie prześwietlone. Fotki wykonane za pomocą ProCapture i A Better Camera cechuje lepszy zasięg dynamiki, ale zrobione w przykładowej scenerii baru ze słabym oświetleniem zdjęcie okazuje się być nieco zbyt ciemne, co widać gołym okiem.

Mniejsza ilość szumu pikseli w kanałach RGB oznacza żywsze kolory, które otrzymaliśmy w przypadku wykonywania zdjęć martwej natury za pomocą A Better Camera i ProCapture. Kolory na tych zdjęciach są naprawdę żywe, co prezentuje poniższa ilustracja.

.

A Better CameraProCapture są oczywistymi zwycięzcami w tej kategorii, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki parametrów. Jednak czy intensywne kolory rzeczywiście służą temu zdjęciu? Odpowiedź zależy raczej od gustu fotografa. Na zdjęciu wykonanym przez Focal (zwycięzca) zobaczysz nie tak żywe kolory, jednak w tym wypadku większy szum pikseli dowodzi lepszego odwzorowania naturalnych barw.

Otwarta interpretacja

Wyniki testu benchamrkowego mogą być interpretowane zupełnie inaczej. W tym teście bezapelacyjne zwycięstwo wcale nie oznacza, że zdjęcie jest w rzeczywistości lepsze. Nie zaszkodzi jednak porównać techniczne aspekty każdej z aplikacji, które dowodzą, że nawet jeśli wydają się one subtelne, to mogą robić naprawdę sporą różnicę.

Dla zwykłego użytkownika wyniki naszych testów posłużą raczej jako ciekawostka niż jako realny dowód na to, która aplikacja aparatu jest najlepsza.

Ten artykuł został napisany we współpracy z Timem Vüllersem i Zuzanną Blaszkiewicz.

Zobacz także:

Zmień swoje zdjęcia ze smartfona dzięki aplikacji Zdjęcia od Google Plus

Jak przywrócić usunięte z telefonu zdjęcia?

niek

niek

Najnowsze od niek

Editorial Guidelines