Reklama

Artykuł

Alternatywy dla Gadu-Gadu

Paweł Kański

Opublikowany

Alternatywy GGWiększość z polskich internautów nie wyobraża sobie komunikacji ze znajomymi czy rodziną bez Gadu-Gadu. Od wielu lat to synonim tzw. Instant Messengera, czyli programu służącego do czatowania. Od początku istnienia, polski produkt ma zarówno zagorzałych zwolenników jak i przeciwników. Jednak kilka lat temu, odkąd GG diametralnie zmieniło swój wygląd, następuje znaczny odpływ użytkowników Gadu-Gadu do innych, mniej popularnych komunikatorów. Dlaczego? Program jest przeładowany reklamami, brakuje w nim przejrzystości, a wymagania sprzętowe odstraszają posiadaczy wolniejszych maszyn. Czy nie ma wyjścia z tej sytuacji? Alternatywnych dróg jest wiele, oto niektóre z nich:

Konkurencja jest duża, dlatego warto się z nią zapoznać i zobaczyć jakie opcje mamy do wyboru. Wszystkie programy są na pewno warte wypróbowania, a część z nich z pewnością może Wam zastąpić Gadu-Gadu. Oto najlepsze, naszym zdaniem, programy służące do komunikacji internetowej:

AQQ

Jeden z lepszych komunikatorów, jest dziełem polskich programistów. Od GG różni się mniejszym zużyciem pamięci, mniejszą ilością reklam i obsługa wielu innych protokołów IM. W praktyce oznacza to, że za pomocą AQQ można obsługiwać konto na GG, Tlen, Spik, oraz MSN. Program jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu można zmieniać skórki, prowadzić czarną listę kontaktów, a nawet uruchomić filtr antyspamowy. Największą wadą jest to, że konfiguracja programu może sprawić pewne kłopoty początkującym użytkownikom. Mnogość opcji nie sprzyja przejrzystości.

AQQ - świetna alternatywa dla GG

Palringo

Jest to aplikacja znana bardziej użytkownikom smartfonów. Od dłuższego czasu możemy używać jej także na swoich pecetach. Od GG różni się wyjątkową prostotą. Komunikator jest świetnie zaprojektowany, dzięki czemu jego obsługa nie przysparza większych kłopotów. Dodatkowo, program obsługuje protokoły Gadu Gadu, Google Talk, Jabber, ICQ, a nawet czat Facebook. Największą wadą jest fakt, że aby z niego korzystać należy założyć darmowe konto Palringo.

Palringo - świetna alternatywa dla GG


Pidgin

To bardzo wszechstronny program. Od GG różni się tym, że obsługuje bardzo dużo protokołów. Za jego pomocą możemy więc korzystać z m. in. : AIM, Google Talk, IRC, MySpaceIM, MSN, GG, ICQ, oraz Yahoo. Lista jest jak widać imponująca. Dodatkowo, za jego pomocą możemy utworzyć specjalnie ustawione przez nas zdarzenie. Oznacza to, że program poinformuje nas dźwiękiem lub grafiką o tym, że na czacie np. pojawiła się konkretna osoba. Ciekawą opcją jest możliwość dodawania różnych wtyczek, dzięki którym program może wiele zyskać. Największą wadą jest brak obsługi rozmów głosowych. Ale do tego wybrać najlepiej Skype.

Pidgin - świetna alternatywa dla GG

WTW

To aplikacja, która pozytywnie wyróżnia się spośród innych komunikatorów. Od GG różni się się brakiem reklam, wysoką stabilnością oraz szybkim działaniem. Można śmiało powiedzieć, że twórcom WTW powiodło się to, o czym kompletnie zapomnieli programiści GG. Program obsługuje m. in. protokoły Gadu-gadu i Tlen. Największą wadą jest kłopotliwa konfiguracja początkowa. Jeśli jednak przez nią przebrniemy, będziemy się cieszyć naprawdę dobrym programem.

WTW - świetna alternatywa dla GG

Celowo nie umieściliśmy na liście wszystkich dostępnych programów. Na pewno każdy z Was ma inne propozycje co do tego, jaki program powinniśmy opisać. Jeśli wskażecie je w komentarzach, na pewno stworzymy drugą część artykułu!

Również może Cię zainteresować