Reklama

Artykuł

Alien: Isolation – Bestia powraca (PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One)

Samuel Marc

Opublikowany

Alien: Isolation to gra typu survival horror stworzona przez studio Creative Assembly. W przeszłości byli oni odpowiedzialni za początki sagi gier strategicznych Total War.

Ostatnie gry o Obcym znacząco nadszarpnęły reputację tej serii gier bazującej na kultowych filmach. Po tragicznym Aliens: Colonial Marines mamy powrót do głównego gatunku. Pierwsze informacje o nowej grze dają nam nadzieje, że tytuł będzie równie interesujący jak oryginalne filmy.

Alien: Isolation – Bestia powraca (PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One)


Sprawy rodzinne

W Obcy: Izolacja (Alien: Isolation) wcielamy się w postać Amandy Ripley, córki bohaterki filmu. Gra rozpoczyna się 15 lat po wydarzeniach z Obcego, gdy młoda kobieta próbuje dowiedzieć się więcej o zniknięciu swojej matki. Prowadzi więc śledztwo na stacji kosmicznej, której załoga została zabita przez Ksenomorfa – słynnego z sagi potwora.

Amanda Ripley Alien: IsolationAmanda Ripley prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia jej matki

Prawdziwy growy thriller

Tytuł ten jest wierny oryginalnemu fimowi Obcy – to thriller science-fiction cechujący się wysokim napięciem. Zapomnijcie więc o  ostatnich grach Colonial Marines. W Aliens: Isolation honorowana będzie przebiegłość i gra z ukrycia. W grze wszechobecne jest zagrożenie, w każdej chwili musimy być gotowi na nadchodzące niebezpieczeństwo.

Na szczęście Amanda będzie w stanie ukryć się za przeróżnymi elementami dekoracyjnymi i ukradkiem spoglądać na poczynania potwora. Bohaterka musi jednak uważać, ponieważ każdy hałaśliwy ruch może przyciągnąć uwagę obcego.

Amanda nie będzie jednak całkowicie bezradna. W czasie gry używać będzie prowizorycznych broni ze złomu lub korzystać z urządzeń, które posłużą do zbierania dodatkowych informacji. Skoro nie możemy liczyć na imponujący arsenał, to pomocny okaże się legendarny czujnik ruchu. Urządzenie to będzie wręcz niezbędne do przetrwania. Jak pamiętają fani filmu, czujnik ten jednak nie wskazuje czy obiekt jest na tym samym poziomie, nad lub pod nogami bohatera. Zapowiada się spora dawka adrenaliny.

Alien: IsolationWażnym wyposażeniem będzie czujnik ruchu

Jesteś sprytniejszy od potwora?

Alien: Isolation w uproszczeniu, to AI czyli tak samo jak sztuczna inteligencja w języku angielskim. Czy to zbieg okoliczności? Bardzo możliwe, że nie. To właśnie AI odgrywa kluczowe znaczenie w rozgrywce. Potwór jest postacią z którą oprócz Amandy spędzimy w grze wiele czasu.

Jest to niezwyciężona maszyna do zabijania, która będzie prześladować naszą bohaterkę.  Obcy potrafi wykryć ślady pozostawione przez nas. Studio Ceative Assembly przygotowało świetny kod. Potwór potrafi dostosowywać się do gracza i uczyć się naszych poczynań. Musimy więc roztropnie przemyślać naszą strategię i modyfikować ją w czasie rozgrywki. Inaczej wpadniemy w pułapkę.

Na szczęście Obcy zostawia też pewne istotne wskazówki, które docenią najbardziej uważni gracze. Różnorodne pomruki wskazują poziomy ostrzegania potwora. Dzwięki te pozwalają stwierdzić, czy Obcy zamierza atakować, czy po prostu coś przykuło jego uwagę.

Alien: IsolationPotwór z Alien: Isolation dostosowuje strategię do gracza

Obcy w sosie własnym

W przeciwieństwie do większości growych adaptacji Obcego, tytuł przygotowany przez Creative Assembly przenosi nas do klimatu pierwszego filmu z serii. Studio postarało się aby odtworzyć atmosferę kultowego thrillera Ridleya Scotta, nie zamieniając go w film akcji.

To dostosowanie jest niemal obsesyjne. Twórcy starają się dopasować estetyką do lat 70. Co sprawia, że Alien: Isolation posiada niepowtarzalny styl. Filtr kinowy dodaje do gry wygląd starego filmu, tak jakby był on nagrany na kasecie VHS. Elementy Lo-Fi kontrastują z z doskonałą grafiką, gdzie mamy do czynienia z grą światła, cieni i licznych szczegółowych efektów.

Podobnie jak zresztą w filmie, korytarze stacji Sewastopol stają się monotonne już po kilku mrocznych godzinach. Na szczęście gra nie jest liniowa i obszary będą różniły się od siebie wraz z rozwojem gry. Poza tym świat gry jest w dużej mierze otwarty, możemy liczyć więc na sporą swobodę.

Alien: IsolationAlien: Isolation jest bardzo wierny estetyce filmów science fiction z lat 70.

Przerażający

Alien: Isolation przeraża, ale nie z powodu wykonania. Przerażająca swoją konstrukcją była gra Aliens: Colonial Marines gdzie gra została spłycona do ogólnego terroru. Na szczęście tytuł przygotowywany przez Creative Assembly ma wszystko, aby odnieść sukces. W grze widać pasję i chęć nawiązania do oryginału. Wierzymy, że uda się zapewnić zróżnicowane doświadczenia i nie zanudzimy się na stacji kosmicznej.

Niestety na wydanie gry musimy poczekać aż do końca 2014 roku. Wtedy mają zostać rozwiane wszystkie nasze obawy związane z grą. Na razie tytuł zapowiedziany na jesień 2014 zapowiada się bardzo obiecująco.

Najbardziej przerażające gry na Halloween

Gra Game of Throne będzie stworzona w stylu The Walking Dead

15 najbardziej oczekiwanych niezależnych gier 2014 roku

Również może Cię zainteresować

 1. Premiery grudnia: The Crew i Lara Croft przybędą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Premiery grudnia: The Crew i Lara Croft przybędą jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Więcej
 2. Total War: Attila – znamy datę premiery

  Total War: Attila – znamy datę premiery

  Więcej
 3. WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości

  WhatsApp wprowadza szyfrowanie wiadomości

  Więcej