Reklama

Artykuł

Do czego służy tryb incognito?

Do czego służy tryb incognito?
Robert Wojno

Robert Wojno

  • Zaktualizowany:

Tryb incognito (lub tryb prywatny) umożliwia przeglądanie stron internetowych bez zostawiania śladu naszej obecności. To bardzo przydatne, szczególnie gdy dzielimy jeden komputer z kilkoma innymi osobami, na przykład rodzeństwem czy rodzicami. Dzięki trybowi incognito możemy być pewni, że nikt nie będzie mógł sprawdzać, z jakich stron korzystaliśmy na danym komputerze ani do jakich serwisów się logowaliśmy.

To jednak nie wszystko, bo tryb prywatny ma także wiele innych zastosowań, które nie są tak oczywiste na pierwszy rzut oka, ale okazują się bardzo przydatne. Oto one!

Korzystanie z różnych kont jednocześnie

Dzięki trybowi incognito możesz otworzyć nowe okno przeglądarki i zalogować się do innego konta np. na Facebooku bez zamykania poprzedniej sesji. To bardzo przydatne, gdy jesteś u znajomych i nie chcesz zostawiać danych do logowania na ich komputerze ani wylogowywać ich sesji.

Oglądanie stron bez dodatków i wtyczek

Jeśli chcemy obejrzeć stronę bez wtyczek, np. AdBlocka (który czasem zamiast reklam blokuje… zawartość strony), nie trzeba go wcale wyłączać. Wystarczy, że otworzymy nowe okno przeglądarki w trybie prywatnym. Wszystkie dodatki i wtyczki zostaną automatycznie wyłączone.

Przeglądanie stron, którym nie ufamy

Raz na jakiś czas może zdarzyć się, że zechcemy zajrzeć na stronę, która, delikatnie mówiąc, nie wzbudza naszego zaufania. W takiej sytuacji warto skorzystać z trybu incognito, aby mieć pewność, że żadne prywatne dane (takie jak hasła czy lokalizacja) nie zostaną przez podejrzaną stronę przechwycone i wykorzystane w bliżej nieokreślonym celu.

Wypełnianie formularzy

Kiedy chcesz wypełnić jakiś formularz, szczególnie ten zawierający poufne dane, także możesz skorzystać z trybu prywatnego. Przyda się podczas robienia różnego rodzaju operacji bankowych na obcym komputerze, np. w czasie urlopu w kafejce internetowej.

Wyszukiwanie informacji na wrażliwe tematy

Gdy szukasz informacji na temat swojego zdrowia lub rozwiązywania kłopotliwych sytuacji, także lepiej się zabezpieczyć. Takie działanie ma sens nie tylko na komputerze, z którego korzysta więcej niż jedna osoba. Dzięki temu reklamodawcy nie uzyskają informacji o tym, czego szukaliśmy.

Wyszukiwanie lotów

Linie lotnicze i serwisy z tanimi biletami często zachowują wyniki wyszukiwania i dynamicznie podnoszą ceny szukanych biletów przy ich kolejnym wyszukaniu. Dlatego też warto skorzystać z trybu incognito, poszukując biletów lotniczych, aby nie przepłacić.

Przeglądanie sieci poza „Filter bubble”

Filter Bubble to nowe pojęcie, które zostało wymyślone, aby opisać sytuację, gdy wyszukiwarka internetowa dostosowuje wyniki wyszukiwania do naszego profilu stworzonego na podstawie wcześniejszych wyszukiwań. Google robi to po to, aby odpowiedzi na nasze zapytania były jak najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. Tryb incognito pozwala na wyszukiwanie informacji nie pod kątem ich dopasowania do naszej osoby, ale w celu uzyskania w miarę obiektywnych wyników.

Testowanie stron internetowych

Jeśli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych, możesz śmiało sprawdzić, jak zachowują się one bez dostępu do plików cookies. Dzięki temu szybko odnajdziesz potencjalne błędy.

Tryb incognito można uruchomić w przeglądarce Chrome (skrótem Ctrl+Shift+N). Uruchomi się on w nowym, osobnym oknie. W Firefoxie prywatne przeglądanie uruchamia się skrótem Ctrl+Shift+P, a tryb zostanie włączony w bieżącym oknie, podobnie jak w przeglądarce Opera (Ctrl+Shift+N).

Aktualizacja artykułu z dnia 9 stycznia 2012.

Zobacz także:

Robert Wojno

Robert Wojno

Najnowsze od Robert Wojno

Editorial Guidelines