Reklama

Artykuł

7 sztuczek z WiFi, które pomogą ci rozwiązać niemal każdy problem z połączeniem

Fabrizio Ferri-Benedetti

Opublikowany

Wi-Fi to świetna rzecz, jednak bardzo często przysparza przykrych niespodzianek. W tym artykule zaprezentujemy kilka cennych wskazówek, jak sobie z nimi poradzić.

Wśród najczęstszych problemów z Wi-Fi możemy wyróżnić kłopoty z połączeniem, słabe bezpieczeństwo sieci, wolne łącze, liczne zakłócenia sygnału itp.

7 sztuczek z WiFi, które pomogą ci rozwiązać niemal każdy problem z połączeniem

Aby pomóc Ci uporać się z większością problemów z WiFi, przygotowaliśmy parę przydatnych sztuczek. Zapoznaj się z nimi, a któraś z pewnością Ci się przyda.

Pobierz hasła do Wi-Fi

Często zdarza ci się odwiedzać przyjaciół bądź rodzinę, a oni nie pamiętają swoich skomplikowanych haseł do Wi-Fi? Można im podpowiedzieć, że mało bezpieczną opcją jest zostawianie standardowego hasła, ale również warto zapoznać się z pewnym niedużym narzędziem o nazwie WirelessKeyView. Czyta ono prawie wszystkie hasła z Wi-Fi przechowywane w komputerze. Jest to prawdziwy ratownik!

Jeśli Twój program antywirusowy wykrywa WirelessKeyView jako wirusa, można zignorować to ostrzeżenie, gdyż jest on całkowicie bezpieczny

Mapa sygnału Wi-Fi w Twoim domu

Fale Wi-Fi są niewidoczne, ale rozprzestrzeniają się po domu i tworzą swoistą mapę. Możemy ją podejrzeć dzięki Ekahau HeatMapper. Pomoże to nam rozwiązać problemy z odbiorem sygnału. Najpierw trzeba zainstalować program w komputerze, a następnie włączyć skanowanie i udać się z komputerem w spacer po mieszkaniu. Dzięki temu Ekanhau określi, w jakim miejscu sygnał jest odpowiedni, a gdzie go wyraźnie brakuje.

Takie wyniki pomiarów w Ekahau daje tylko mądre ustawienie routera WiFi

Sprawdź, czy ktoś nie podłączył się do Ciebie

Moja sieć jest odpowiednio skonfigurowana, aby utrudnić intruzom wtargnięcie do niej. Niestety czasem nawet najlepszy router zostawia luki, a postęp technologiczny idzie tak szaleńczo do przodu, że żadnego dnia nie mogę być pewnym, czy mój sąsiad nie podłączył się do mnie. Do ochrony przed włamaniami służą programy takie jak FingZamzom.

Fing jest naszym ulubionym skanerem sieci, zwłaszcza w jego wersji dla systemu Android (Żródło: Tech2)

Przekształć swój komputer w router Wi-Fi i udostępnij łącze dla telefonu lub tabletu

Łącza internetowe w hotelach zazwyczaj są kiepskiej jakości, a opłata za WiFi jest pobierana nawet, gdy mówią że to nic nie kosztuje. Na szczęście niektóre hotele oferują jeszcze połączenie za pomocą kabla. Jednak jak wtedy połączyć do sieci swój telefon bądź tablet? W takiej sytuacji możesz użyć Virtual WiFi Router lub Marify, a dzięki nim swój komputer przekształcisz router Wi-Fi.

Prosty oraz skuteczny Marify to narzędzie, które zmienia Twój komputer w router Wi-Fi

Przeskanuj Wi-Fi sąsiada

Warto również przeskanować i wyszukać wszystkie dostępne sieci Wi-Fi z naszego sąsiedztwa. Zróbmy to jednak nie za pomocą systemowego narzędzia a skorzystajmy z np. InSSIDera lub Xirrus Wi-Fi Inspectora. W wynikach wyszukiwania zwróćmy uwagę na dwie ważne informacje: intensywność sygnału i wykorzystany kanał Wi-Fi. To właśnie sieci z dużą intensywnością działające na tym samym kanale Wi-Fi mogą być przyczyną zakłóceń  twojego połączenia.

Okno programu Xirrus Wi-Fi Inspector jest miłe dla oka i warto mu się lepiej przyjrzeć

Użyj profili sieci przesyłowych

Nie wszystkie sieci są jednak takie same. Czasem bywają różne konfiguracje. Jeśli będziesz potrzebował za każdym razem określenia ustawień sieci, to warto użyć menadżera profilu sieciowego. NetSetMan to bezpłatny program do użytku osobistego, który pozwala zdefiniować do sześciu profili, a sama zmiana trwa dosłownie kilka sekund.

NetSetMan to darmowe narzędzie do użytku osobistego. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy korzystają z laptopa

Sprawdź połączenie Twojego Wi-Fi

Nie ma potrzeby odłączania anteny albo restartowania całego komputera. Przejdź do Panelu sterowania i znajdź ikonę połączenia Wi-Fi. Kiedy to zrobisz, przeciągnij ją na pulpit i utwórz skrót.

Ikonę WiFi odnajdziesz w Panelu sterowania

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę WiFi i wybierz opcję Wyłącz, a następnie Włącz. Jest to dla informacja dla naszego komputera, aby rozłączyć i połączyć od nowa sieć Wi-Fi.

Restart Wi-Fi z pulpitu to bardzo wygodne rozwiązanie

Pamiętaj, że router nie jest Twoim wrogiem

Jak widzisz, większość problemów z Wi-Fi jest dość prosta do rozwiązania i potrzebuje tylko odpowiednich narzędzi. Jeśli nasze rady nie pozwoliły Ci uporać się z twoimi problemami, możliwym rozwiązaniem są sterowniki i związana z nimi konfiguracja. W trudniejszych sprawach może to być niestety problem sprzętowy. Wtedy musisz zadzwonić do swojego dostawcy internetowego lub sprawdzić swój router.

Zobacz także:

Również może Cię zainteresować