Reklama

7 darmowych i przenośnych programów antywirusowych do ochrony Twojego komputera

7 darmowych i przenośnych programów antywirusowych do ochrony Twojego komputera

Kilka miesięcy temu przestałem używać tradycyjnych programów antywirusów. Zamiast tego, trzymam kolekcję “szczepionek”, czyli przenośnych programów antywirusowych, które nie wymagają instalacji. Korzystam z nich tylko wtedy, gdy sytuacja tego wymaga. Są dla mnie pewnego rodzaju apteczką.

Pierwsze przenośne programy antywirusowe, niewymagające instalacji, powstały do walki ze szczególnie groźnymi i opornymi infekcjami. Przykładowo, gdy zaatakował niezwykle niebezpieczny wirus Conficker, większość producentów oprogramowania antywirusowego wypuściło pojedyncze aplikacje dedykowane usuwaniu tylko tego robaka komputerowego.

Dziś, dzięki wszechobecności szybkiego internetu, programy te przekształciły się w skuteczne narzędzie do walki z wieloma wirusami. Swej prostocie i efektywności zawdzięczają one to, że wielu użytkowników traktuje je jako drugą linię ochrony antywirusowej. W tym artykule przedstawimy 7 najlepszych programów tego typu.

Avira Cleaner PCAvira Cleaner PC

Avira Cleaner PC to przenośny skaner antywirusowy, który działa na komputerach z systemem Windows XP SP3 i nowszych. Po zakończeniu pobierania definicji wirusów, pozwala on na szybkie lub pełne – lecz wolniejsze – skanowanie systemu.

Avira Cleaner PC

McAfee GetSuspMcAfee GetSusp (Intel)

Autorzy doskonałego programu Stinger, który należy teraz do firmy Intel, udostępnili własny darmowy program antywirusowy GetSusp. Narzędzie to łączy się z siecią McAfee GTI.

McAfee GetSusp

Dr.Web CureIt!Dr.Web CureIt!

Choć nominalnie Dr.Web CureIt! jest narzędziem do usuwania wirusów, to ten program równie dobrze można stosować jako uniwersalną szczepionkę. W przeciwieństwie do podobnych narzędzi, CureIt! pozwala wybrać obszary, które będą przeanalizowane.

Dr.Web CureIt!

ClamWin PortableClamWin Portable

ClamWin to już klasyczny program antywirusowy. Opublikowany jako otwarte oprogramowanie i utrzymywany przez wolontariuszy, oferuje wszystko to, co typowy komercyjny program antywirusowy, może poza skanowaniem pamięci w czasie rzeczywistym.

ClamWin Portable

Comodo Cleaning EssentialsComodo Cleaning Essentials

Comodo od dawna oferuje wysokiej jakości darmowe produkty, takie jak właśnie CCE. Ten zestaw zawiera moduł bezpieczeństwa, który identyfikuje podejrzane procesy oraz skaner złośliwego oprogramowania.

Comodo Cleaning Essentials

Kaspersky Virus Removal ToolKaspersky Virus Removal Tool

Virus Removal Tool to tylko jedno z wielu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez firmę Kaspersky. Chociaż program nie był zmieniany od 2011 roku, to baza wykrywanych przez niego wirusów jest na bieżąco aktualizowana.

Kaspersky Virus Removal Tool

Norton Power EraserNorton Power Eraser

Power Eraser to przenośne narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania. Jego twórcą jest znana firma Norton (Symantec). Jest ono niezastąpione w ochronie przed takimi zagrożeniami, jak Cryptolocker.

Norton Power Eraser

Zawsze gotowe, by Cię chronić

Zaprezentowane narzędzia są bardzo uniwersalne. Uruchamiać je można nie tylko z dysku twardego, ale i z pendrive’a, bootowalnej płyty CD lub sieci. Jeśli mamy połączenie z internetem, to możemy też skorzystać z potężnych rozwiązań oferowanych w chmurze przez firmy Norton, McAfee i Kaspersky.

Jeśli bardzo uważacie na to, co pobieracie z internetu i jakie programy uruchamiacie, to przenośne darmowe programy antywirusowe mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie czujecie się ekspertami w kwestiach bezpieczeństwa, lepiej wybrać tradycyjny program antywirusowy.

Jaki jest Twój ulubiony przenośny program antywirusowy?

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama