Reklama

Artykuł

6 sposobów na bezpieczne zakupy w sieci

admin

admin

  • Zaktualizowany:

hasla w internecieW ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa, w październiku publikujemy artykuły o zagrożeniach związanych z korzystaniem z sieci. W tym tygodniu doradzimy, jak bezpiecznie kupować w internecie, jak uniknąć pułapek i oszustw podczas zakupów.

Im więcej sklepów, tym więcej oszustów

Coraz częściej kupujemy w Internecie. Według magazynu Forbes, wartość sprzedanych towarów w branży e-commerce przekroczy do 2013 roku bilion dolarów. A im więcej transakcji, tym większe pole do nadużyć.

6 sposobów na bezpieczne zakupy w sieci

Straty spowodowane cyberprzestępczością w latach 2001- 2012 (źródło)

W raporcie opublikowanym przez CyberSource (VISA) mówi się o stratach w wysokości 3,5 miliardów dolarów w roku 2012 w samej Ameryce Północnej. Natomiast dane z raportu JP Morgan sugerują, że jest to zjawisko globalne.

Cienka linia między oszustwem a zbytnią pewnością siebie

Cyberprzestępcy wykorzystują różne techniki i sztuczki, by nas okraść lub oszukać. Często kradną oni nasze dane osobowe za pośrednictwem poczty elektronicznej (phishing) lub przekierowując przeglądarki ofiar na fałszywe witryny sklepów (pharming).

Pharming: atakujący modyfikuje (“zatruwa”) serwery internetowe (1) tak, że gdy użytkownik ładuje stronę (2), zamiast prawdziwej witryny sklepu pojawia się fałszywka (3).

Pieniądze tracone są nie tylko w wyniku oszustw, ale także przez błędne transakcje, przekoloryzowane reklamy lub po prostu poprzez brak odpowiednich informacji o kupowanych produktach.

Sześć wskazówek, by kupować online bez strachu

Bez względu na to, czy jest to winą źle zaprojektowanych stron internetowych, czy grasujących oszustów, ryzyko utraty pieniędzy jest realnym zagrożeniem. Na szczęście w ostatnim czasie większość przeglądarek i stron internetowych znacznie poprawiła swą niezawodność i bezpieczeństwo.

Zamiast zarzucić Was niekończącą się listą zaleceń lub trudnych do wprowadzenia w życie porad, podamy sześć wskazówek, które uważamy za niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo zakupów.

1. Gdy to możliwe, płać za pośrednictwem PayPal lub Google Wallet

PayPal, Google Wallet i inne podobne usługi stają się coraz popularniejsze. Choć korzystanie z nich wymaga wprowadzania danych bankowych, zarówno PayPal i Google Wallet posiadają wyrafinowane narzędzia ochrony przed nadużyciami. Ponadto, gdy padniemy ofiarą oszustwa, możemy ubiegać się do nich o zwrot pieniądzy.

PayPal pośredniczy w płatnościach i dba o ochronę bezpieczeństwa (źródło)

Z drugiej strony, niezależnie od tego, w jaki sposób płacisz, zalecamy korzystanie z karty debetowej powiązanej z kontem przeznaczonym tylko i wyłącznie do zakupów online. W razie kradzieży numeru karty, nasze straty będą ograniczony ilością pieniędzy na tym koncie. W żadnym wypadku nie korzystajmy z naszej podstawowej karty płatniczej podczas zakupów w sieci.

2. Sprawdź reputację sklepu internetowego

Korzystasz z danego sklepu internetowego pierwszy raz? Jeśli tak, to warto zainwestować trochę czasu w sprawdzenie jego reputacji. Poszukaj opinii o sklepie korzystając w wyszukiwarki Google oraz odwiedź witryny WoT i SafeWeb.Ponadto, spójrz na dół strony by sprawdzić, jakimi certyfikatami dana witryna dysponuje.

Podczas pierwszych odwiedzin sklepu odszukaj też następujące informacje:

  • Dane kontaktowe (adres, telefon)
  • Obsługa klienta i najczęściej zadawane pytania
  • Linki z informacjami o firmie
  • Informacje o gwarancji i regulamin
  • Certyfikaty bezpieczeństwa (VeriSign, TRUSTe, itp.)

Obecność tych certyfikatów to dobry znak, ale kliknij ich ikonki, aby upewnić się o ich autentyczności. Niektórzy oszuści wkleją ikonki certyfikatów bez podawania działających linków.

3. Korzystaj z nowoczesnej przeglądarki i często ją aktualizuj

Dobra, zaktualizowana przeglądarka może zapewnić więcej bezpieczeństwa niż oprogramowanie antywirusowe. Google Chrome na przykład jest w stanie wykryć fałszywe i niebezpieczne strony. Podobną funkcję oferują również Internet Explorer 11 (SmartScreen) i Mozilla Firefox. Jeśli używasz aplikacji mobilnych do robienia zakupów, upewnij się, że są one autentyczne. Wreszcie, o ile to możliwe, upewnij się, że strona, na której wprowadzasz dane płatności, ma kłódkę przed adresem witryny. Zawsze patrz na adres internetowy sklepu. Jeśli wygląda on dziwnie lub wzbudza Twoje podejrzenia, zrezygnuj z zakupu. W większości przeglądarek można uzyskać więcej informacji o stronie, klikając ikonę kłódki.

4. Zawsze korzystaj z bezpiecznego połączenia internetowego

Staraj się robić zakupu z domu lub z urządzeń z zainstalowanymi programami, którym ufasz. Publiczne sieci często monitorowane są przez osoby, które tylko czekają na to, by przechwycić Twoje dane. Pamiętaj, że nawet domowa sieć WiFi może być niezabezpieczona. Sugerujemy zmianę hasła na mocniejsze, zainstalowanie programu antywirusowego i korzystanie z dobrego managera haseł.

5. Porównaj ceny i warunki zakupu

Jesteś pewien, że trafiłeś na okazję? Porównaj ceny i warunki zakupu oraz dostawy. Warto odwiedzić porównywarki cenowe, np. Ceneo.pl lub Nokaut.pl i przeczytać opinie na karcie produktu, zwłaszcza te negatywne. Mogą one wskazywać na niską jakość produktu lub małą wiarygodność sklepu.

Porównywarka cen Google Shopping

Choć korzystanie z porównywarek cenowych to dobry zwyczaj, pamiętaj, że podane ceny mogą być nieaktualne lub nie odzwierciedlać dodatkowych kosztów.

6. Nigdy nie klikaj podejrzanych linków

Uważaj na podejrzane maile, szczególnie na te, których nie oczekiwałeś. Jeśli zawierają one linki, w żadnym razie, nie wolno ich klikać! Ta prosta zasada pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, np. phishingu (kradzieży danych).

Amazon.co.uk? Wcale nie! Zawsze sprawdź prawdziwy adres witryny

Sklepy internetowe często przesyłają nam rachunki lub faktury, ale nigdy nie poproszą o przesłanie hasła, danych karty płatniczej lub konta bankowego mailem. Podobnych próśb nie przesyłają też banki ani portale społecznościowe.

Ostatnia rada: kupuj ze zdrowym rozsądkiem i dużo czytaj

Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, miej się na baczności. Jeśli strona wygląda na kiepsko zrobioną, uważaj. Jeśli coś, cokolwiek, wzbudza najmniejsze wątpliwości, lepiej to sprawdź. Być może jesteś o krok od stania się ofiarą cyberoszusta! Jeśli masz jakieś wątpliwości, warto się trochę wstrzymać z zakupem i zbadać sprawę. Przede wszystkim, radzimy czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Warto też zachować wszystkie maile, rachunki i zrzuty ekranu; pewnego dnia mogą przydać się w sądzie.

A Ty czujesz się bezpiecznie, kupując w Internecie?

Przeczytaj też inne artykuły o cyberprzestępczości:

admin

admin

Najnowsze od admin

Editorial Guidelines