Reklama

6 programów, które zmierzą szybkość Twojego komputera

6 programów, które zmierzą szybkość Twojego komputera

Czasem mój komputer działa tak wolno, iż wydaje mi się, że zaraz wyzionie z siebie ostatniego ducha. Takie sytuacje testują moją cierpliwość, a od świadomość konieczności zakupu nowej maszyny skacze mi ciśnienie. Zanim jednak na zawsze pożegnamy się z naszym komputerem, warto sprawdzić, czy faktycznie jest on tak wolny, jak nam się wydaje. W tym artykule przedstawię 6 programów, które obiektywnie ocenią formę naszego komputera. Są wśród nich programy dedykowane zwyczajnym użytkownikom, jak i wymagającym fanom najnowszych gier komputerowych.

Dla komputerów domowych: wszechstronne testy

PCMark 8PCMark 8: symulacja normalnego użytkowania komputera

PCMark 8 służy do testowania komputerów domowych. To narzędzie wykonuje za nas szereg czynności i mierzy czas potrzebny do ich ukończenia. Do czynności tych należą surfowanie po internecie, tworzenie dokumentów tekstowych, edycja zdjęć i filmów wideo oraz wideokonferencje. Użytkownik nie musi nic robić poza sprawdzaniem, czy test już się nie zakończył.

Tym, co wyróżnia PCMark 8 na tle konkurencji, jest fakt, że oprogramowanie to nie poddaje komputera ekstremalnym testom. PCMark 8 zwyczajnie symuluje normalne użytkowanie komputera. Dzięki temu zebrane dane i wyniki mają lepsze przełożenie na codzienne wykorzystanie naszego peceta. W internecie można też porównać nasz wyniki z wynikami innych użytkowników.

Pobierz PCMark 8

Everest Ultimate Edition

Everest Ultimate Edition: standardowe narzędzie

Everest Ultimate Edition bierze cały system pod lupę i oferuje nam szczegółową analizę komputera. Narzędzie to nie tylko dostarcza informacji o sprzęcie, ale również o oprogramowaniu i jego konfiguracji. Ponadto Everest sprawdza wydajność oraz stabilność pracy komputera.

Pobierz Everest Ultimate Edition

Nero DiscSpeed

Nero DiscSpeed: testowanie nośników danych

Nero DiscSpeed testuje prędkość czytników CD, DVD i Blu-ray. Ten darmowy program uruchamiany jest z dysku USB i pozwala ocenić prędkość odczytu, zapisu i transmisji danych, a także czas dostępu i użycie procesora. Nero DiscSpeed ​sprawdza zarówno prędkość odczytu, jak i wypalania danych na płytach oraz pokazuje szczegółowe informacje o płycie znajdującej się aktualnie w napędzie (np. ilość błędów).

Pobierz Nero DiscSpeed

Dla graczy PC: intensywne testy kart graficznych

3DMark  11

3DMark 11: wyciśnij z karty graficznej ostatnie poty

Gry mają inne wymagania niż zwyczajnie programy komputerowe. 3DMark oferuje graczom trzy niezwykle wymagające testy kart graficznych. Wersja darmowa programu pozwala uruchomić je wszystkie, wyświetlić wyniki oraz daje możliwości ich porównania z innymi w sieci. Nie ma natomiast możliwości zapisu wyników.

Pobierz 3DMark 11

Heaven Benchmark

Heaven Benchmark: Dla kart ATI, NVIDIA i Intel

Heaven Benchmark skupia się wyłącznie na ocenie wydajności karty graficznej. Przeprowadzany test opiera się na symulacji pięknego i bogatego w szczegóły świata fantasy. Wyświetlenie tylu detali na ekranie wymaga od karty bardzo wielu obliczeń, których szybkość i poprawność ocenia Heaven Benchmark. Aplikacja obsługuje DirectX 9, DirectX 11 i OpenGL 4.0 na kartach ATI, NVIDIA i Intel HD.

Pobierz Heaven Benchmark

FRAPS

FRAPS: ilość klatek na sekundę

Fraps to narzędzie do robienia zrzutów ekranu i nagrywania wideo z gry. Program ten pozwala też określić średnią ilość wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę. Choć ten parametr wydaje się bardzo prosty, to wielu graczy przywiązuje do niego dużą uwagę.

Pobierz Fraps

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Reklama

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Reklama