5 porad, jak uniknąć zawirusowanych aplikacji przy instalacji APK na Androidzie

5 porad, jak uniknąć zawirusowanych aplikacji przy instalacji APK na Androidzie

Android daje swoim użytkownikom możliwość instalowania aplikacji bez pośrednictwa Google Play, jednak mogą one ukrywać wirusy. Poniższe porady pomogą Ci instalować aplikacje bez ryzyka.

Teraz możesz instalować aplikacje na Androidzie z pobranych plików instalacyjnych, tak jak na Windowsie. Pliki te, noszące nazwę APK, to skompresowane pakiety, dzięki którym nie musisz sięgać do Google Play, oficjalnego sklepu z aplikacjami.

Wielu deweloperów oferuje pliki APK, ponieważ Google Play czasami zawodzi, albo po prostu dlatego, iż uważają dystrybucję aplikacji bez pośredników za dającą większe poczucie niezależności.

Taka opcja może jednak okazać się niebezpieczna, jeśli nie zwracasz wystarczająco pilnej uwagi na pochodzenie tego, co instalujesz na swoim telefonie. Instalując aplikację z pliku APK omijasz kontrolę bezpieczeństwa i jakości Google i możesz w ten sposób zainstalować program zainfekowany wirusem.

Jeśli więc nie chcesz rezygnować z wygody, jaką daje instalowanie plików APK, lub jeśli jeszcze z nich nie korzystasz, a chcesz się dowiedzieć czegoś więcej, przyjrzyj się naszym wskazówkom odnośnie bezpieczeństwa i zminimalizuj ryzyko zainfekowania wirusem swojego urządzenia z Androidem.

Zaznacz pole Weryfikuj aplikacje w Ustawieniach Google

Kiedy zezwalasz na instalację aplikacji z nieznanych źródeł, na przykład instalując pliki APK, pojawia się nowa opcja zwana Weryfikuj aplikacje. Dzięki niej aplikacja zostanie przeszukana pod kątem ukrytych niebezpieczeństw. To trochę jak posiadanie darmowego antywirusa, który praktycznie nie zużywa zasobów.

bezpieczeństwo

W Androidzie 4.2 lub wyżej przejdź do Ustawienia > Zabezpieczenia lub Ustawienia Google

Jeśli aplikacja, którą zamierzasz zainstalować, zostanie wykryta jako szkodliwa, Google wyświetli ekran powiadomienia i zapyta, czy chcesz ją zainstalować mimo wszystko. Ja jednak to doradzam, chyba, że wiesz co robisz.

Google Play Store

Jeżeli Google określi jakąś aplikację jako szkodliwą, zablokują ją lub całkowicie usuń ze swojego urządzenia. Oto, co zobaczysz na ekranie:

Google Play Store

Zwróć uwagę na uprawnienia podczas instalowania z pliku APK

Android wymaga, aby każda aplikacja zainstalowana z pliku APK określała, jakich uprawnień wymaga, na przykład dostępu do listy kontaktów, wysłania wiadomości itp.

informacje o aplikacji

Zawsze sprawdzaj uprawnienia aplikacji, które instalujesz. Jeśli gra wymaga na przykład wysłania SMS, to wiedz, że coś się dzieje.

bezpieczeństwo

Jeśli masz wątpliwości, najlepiej zrezygnować z instalacji i poszukać informacji na specjalistycznych stronach lub forach, a nawet bezpośrednio skontaktować się z deweloperami.

Zainstaluj antywirus na Androidzie

Jeśli nie możesz się obyć bez instalowania aplikacji z plików APK, zainstaluj antywirusa na swoim urządzeniu, aby wzmocnić linię obrony przed niechcianymi programami.

avast! na Android

Avast Mobile Security jest jednym z najbardziej popularnych i kompletnych antywirusów na Androida

Większość antywirusów jest w stanie szybko przejrzeć uprawnienia aplikacji i zidentyfikować te najbardziej podejrzane. Inną opcją jest też uploadowanie plików APK do antywirusa online.

Uruchom plik APK na emulatorze [Zaawansowane]

Podejrzane pliki APK można również uruchomić na emulatorze Androida, takim jak Bluestacks, lub na wirtualnej maszynie z zainstalowanym Androidem, bez narażania swojego urządzenia.

Bluestacks

Bluestacks jest Androidem, który może działać na Windowsie

W ten sposób możesz zobaczyć, co robi aplikacja, zanim zainstalujesz ją na swoim telefonie lub tablecie. Jeśli zdecydujesz się na tę bardziej zaawansowaną metodę, nie przechowuj swoich danych i haseł na wirtualnej maszynie.

Staraj się pobierać pliki APK ze sprawdzonych źródeł

Pewne źródła to takie, gdzie znani są deweloperzy i gdzie możemy znaleźć do nich kontakt w razie jakichkolwiek problemów. Jeśli jakaś aplikacja wzbudza Twój niepokój, zrezygnuj z niej.

Możesz również skorzystać z alternatyw dla plików APK, takich jak Amazon Appstore czy F-Droid, które są bardzo bezpieczne, lub pobierać aplikacje ze stron posiadających recenzje i opinie użytkowników.

Amazon appstore

Amazon Appstore jest alternatywą dla Google Play, która używa plików APK

Unikaj aplikacji z czarnego rynku. Wiele aplikacji, które możesz tam znaleźć stanowią zagrożenie dla Twojego telefonu.

APK jak EXE

Instalacja z pliku APK jest bezpieczna, jeżeli zwracasz uwagę, jakich uprawnień ona żąda. Google i oprogramowanie antywirusowe pomogą Ci zabezpieczyć się przed zagrożeniami, ale nie zrobią wszystkiego za Ciebie: najważniejszy jest zdrowy rozsądek i pobieranie aplikacji z zaufanych źródeł.

Czy spotkały Cię kiedyś jakieś kłopoty przez instalację z pliku APK?

Zobacz także:

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji