Reklama

Artykuł

Poweliks – nowy przedstawiciel złośliwego oprogramowania, który ukrywa się w rejestrze systemu Windows

Paweł Kański

Opublikowany

Wykryto nowy typ trojana w systemie Windows. Nazywa się Poweliks i naprawdę trudno jest go wykryć, głównie dlatego, że „ukrywa” się we wpisie w rejestrze systemu Windows. Dystrybuowany jest jednak przez dosyć tradycyjne metody, czyli załączniki e-mail czy luki w popularnych aplikacjach Adobe Flash czy Java.

Po zainstalowaniu w systemie Poweliks może otrzymywać polecenia od twórców i generować kliknięcia w konkretne reklamy internetowe. Tym samym może przynosić ich twórcom całkiem konkretne dochody w zależności oczywiście od liczby zarażonych urządzeń. Narażone są te maszyny, które pracują na wszystkich wersjach systemu Windows do Windowsa 7 włącznie. Tak więc jeśli macie system Windows 8/8.1, nie musicie się tego obawiać.

Poweliks – nowy przedstawiciel złośliwego oprogramowania, który ukrywa się w rejestrze systemu Windows

Informacje o tym zagrożeniu pochodzą m.in. ze strony producenta oprogramowania antywirusowego Symantec. Jak nietrudno jest się więc domyśleć, firma ta twierdzi, że na rynku znajduje się obecnie tylko jeden program, który jest w stanie wykryć ten typ trojanai tak, zgadliście – jest to Norton Antivirus.

Przy okazji warto przypomnieć, by zawsze korzystać z aktualnego oprogramowania od Adobe (Flash) i Java. Są one często wykorzystywane jako „furtki”, którymi do systemu dostają się różnego rodzaju zagrożenia.

Źródło: SymantecHeise.de

Zobacz także:

Firefox i DuckDuckGo – połączenie idealne?

Windows 10: ochrona danych osobowych i informacji priorytetem dla Microsoftu

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

Również może Cię zainteresować