5 najpopularniejszych oszustw na Facebooku według Bitdefender

5 najpopularniejszych oszustw na Facebooku według Bitdefender

Raz na jakiś czas Bitdefender, producent oprogramowania antywirusowego, tworzy listę najbardziej popularnych scamów na Facebooku. Po sprawdzeniu 850 tysięcy tego typu zjawisk, skategoryzowano je w pięć grup, biorąc pod uwagę sposób wykorzystanej socjotechniki. Zerknijmy więc, na co najczęściej nabierają się użytkownicy Facebooka.

Aż 45,50% wszystkich tego typu podstępnych prób wykorzystuje mechanizm „sprawdź kto oglądał twój profil”. Nic dziwnego, że to tak popularne – wszyscy chcemy wiedzieć kto się interesuje naszą skromna osobą. Niestety, na Facebooka taka opcja po prostu nie istnieje. Jeśli więc ktoś w internecie wam to obiecuje, możecie być pewni, że to próba oszustwa. Nigdy więc nie instalujcie żadnych dodatków, które wam to „gwarantują”.

Kto przeglądał mój profil na Facebooku

Drugim najpopularniejszym oszustwem (29,53%) są obietnice zmiany domyślnego wyglądu Facebooka. To też nie jest możliwe, a przynajmniej nie w taki sposób, by zmiana ta widoczna była dla wszystkich internautów. Próba instalacji różnorakich aplikacji czy dodatków do przeglądarki może skończyć się wpuszczeniem wirusa do systemu. Stanowczo odradzam takie eksperymenty. Facebook jest niebieski i nie można, przynajmniej na razie, tego zmienić.

Zmiana koloru Facebooka

Ktoś obiecuje Wam darmowego iPhone’a za udostępnienie zdjęcia na swojej tablicy? To prawie na pewno oszustwo. 16,51% wszystkich scamów na Facebooku korzysta ze schematu oferującego super-hiper-ekstra ofertę lub darmowe rozdawnictwo.

Okazja-Iphone-za-750-zł

Kolejną, częstą techniką służącą do wykorzystywania naiwności fejsbukowiczów jest chwyt „na celebrytę”. Jeśli widzicie, że wasz znajomy udostępnia wideo, na którym znajduje się rzekomo seks taśma Dody, zastanówcie się dwa razy, nim w to klikniecie. Ryzykujecie swoją reputację (taki scam najczęściej powiela się na naszej tablicy bez wiedzy użytkownika, więc długo może potrwać, zanim zorientujemy się, że „reklamujemy” takie treści) i bezpieczeństwo systemu.

Scam na Facebooku - seks taśma

Ostatnie miejsce na liście Bitdefendera zajmują treści, które obiecują dostęp do filmów prezentujących przemoc. Chcecie zobaczyć jakieś drastyczne wideo? Polecam zajrzeć do średniowiecznych rycin w bibliotece. Regulamin Facebooka zabrania zresztą publikowania takich treści.

Scam na Facebooku - wideo z przemocą

Wyniki badań znajdziecie tutaj.

Jak bronić się przed podobnymi pokusami? W większości wypadków wystarczy po prostu dwa razy się zastanowić…

Źródło: Bitdefender

Zobacz także:

Nowy scam na Facebooku – tym razem oszuści oferują okulary Ray-Ban w świetnej cenie

Uwaga! Erotyczny wirus na Facebooku

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji