Reklama

Artykuł

Windows 10 obsługuje pliki MKV oraz HEVC

Paweł Kański

Opublikowany

Dobra wiadomość dla wszystkich kinomanów. Windows 10 będzie domyślnie obsługiwał dwa nowe typy plików wideo: MKV oraz HEVC. Do tej pory by móc je odtwarzać na Windows, trzeba było pobrać zewnętrzy program, np. VLC. Teraz filmy w tych formatach można będzie uruchomić za pomocą wbudowanego w system Windows Media Playera.

Ta nowa funkcja Windows 10 na pewno nie zrewolucjonizuje sposobu w jaki obsługujemy komputer. Na pewno jednak będzie przydatne dla osób, które traktują peceta jak centrum rozrywki, lub nie są zaawansowanymi użytkownikami systemu. Brak potrzeby instalowania osobnych programów do obsługi popularnych typów plików to coś, czego w Windows zawsze brakowało. Zazwyczaj po instalacji systemu zmuszeni jesteśmy pobierać osobny odtwarzacz muzyki, wideo i przeglądarkę. Domyślne programy od Microsoftu są zazwyczaj po prostu słabe.

Windows 10 obsługuje pliki MKV oraz HEVC

Aplikacja Windows Media Playera znajduje się we wszystkich nowoczesnych wersjach Windows. Pozwala na odtwarzania muzyki oraz filmów. Osobiście jednak polecałbym zewnętrzne oprogramowanie, takie jak polski AllPlayer czy VLC.

Windows 10 pojawi się na rynku prawdopodobnie w drugiej połowie 2015 roku.

Źródło: Neowin

Powiązane programy:

Windows Media Player

AllPlayer

VLC

Zobacz także:

Windows 10 jak Mac – będzie obsługiwał gesty

Aktualizacja Windows 10 Technical Preview: Microsoft poprawił 7 tysięcy błędów

Obserwuj @PawelKanski na Twitterze

Również może Cię zainteresować