2014 FIFA World Cup Brazil – pierwsze wrażenia

2014 FIFA World Cup Brazil – pierwsze wrażenia

Mundial nadciąga, a wraz z nim nowa wersja serii FIFA poświęcona Piłkarskim Mistrzostwom Świata 2014 rozgrywanym w Brazyli. W dniu 27 lutego, byliśmy w Madrycie gdzie wzięliśmy udział w prezentacji nowego tytułu od EA.

Nie tylko oglądaliśmy, ale też próbowaliśmy zagrać. Mieliśmy okazję przekonać się osobiście jak sprawia się zmieniony gameplay, który był zapowiedziany przez Matta Priora – głównego producenta 2014 FIFA World Cup Brazil.

Zobaczcie wraz z nami, co przynosi nowy tytuł z serii. Kolejna FIFA pojawi się w USA 15 kwietnia, a w Europie 17 kwietnia. Gra zadebiutuje na konsolach Xbox 360 oraz PlayStation 3. Czy rzeczywiście wprowadzone innowacje są wartę zakupu nowej odsłony? Sprawdziliśmy.

Atmosfera w rytmach Samby

Od samego początku widać Brazylijską atmosferę w grze – główną gwiazdą 2014 FIFA World Cup jest Neymar, a nie Messi. Mamy okazję poczuć się w samym sercu tej wielkiej międzynarodowej imprezy, której świadkami będziemy już latem. Nowa FIFA świetnie to naśladuje.

Chcieliśmy stworzyć grę, której kluczowym elementem było odtworzenie atmosfery i klimatu Brazylii.

Od menu po sceny na stadionach wszędzie odczuwalna jest atmosfera mundialu. Przed rozpoczęciem meczu warto zatrzymać się na filmikach prezentujących wszystkie 12 brazylijskich stadionów, które w grze zostały dodane do pozostałych 21 z FIFA 14. Nie zabrakło też rzeszy wirtualnych fanów wspierających swoje drużyny na ulicach miast.

W grze pojawia ją się też selekcjonerzy 19 drużyn startujących w Mundialu oraz po raz pierwszy w historii prezydent FIFA Sepp Blatter. W samej grze 2014 FIFA World Cup Brazil możemy grać każdą z oficjalnych reprezentacji zrzeszonych w FIFA, czyli wszystkimi 203.

Decyzja, aby gra pojawiła się jedynie na PC oraz konsole starszej generacji była podyktowana chęcią dostarczenia jej jak największej grupie graczy. Szczególnie, że w Brazylii i wielu innych krajach Xbox One oraz PlayStation 4 nie są jeszcze dostępne.

Tryby gry: Zmień historię piłkarskiego świata

Podobnie jak ostatnia wersja FIFA tak i 2014 FIFA World Cup Brazil kładzie nacisk na grę online, ale oczywiście tryb offline również jest dostępny. Jednym z najbardziej interesujących trybów jest zapewne Road to Rio de Janeiro, w którym możemy zagrać każdą z 203 reprezentacji zmierzając się  z innymi graczami online. Mecze rozgrywane są na 12 etapach Pucharu Świata, aż do finału na legendarnej Maracanie w Rio.

W trybie offline dostępny jest podobny tryb Road to the FIFA World Cup, gdzie zaczynamy od kwalifikacji, aż do finału. W trybie tym możemy grać nawet w 32 osoby.

Wśród innych dostępnych trybów ciekawie zapowiada się tryb Captain your Country, w którym możemy kontrolować jednego zawodnika i szkolić go tak, aby stał się kapitanem reprezentacji po drodze rozgrywając kluczowe fragmenty meczy, które rzeczywiście miały miejsce w trakcie eliminacji do Mistrzostw Świata. Możemy w ten sposób zmieniać lub odtwarzać historię futbolu.

Gameplay

Gra 2014 FIFA World Cup Brazil doczekała się kilku zmian w rozgrywce względem FIFA 14. Przede wszystkim gra jest szybsza od swojego poprzednika. EA wyjaśnia, że to ukłon w stronę nowych graczy.

Jak nam wyjaśnił Matt Prior, graczami 2014 FIFA World Cup Brazil w 50% mają być weterani, a w drugich 50% zupełnie nowi gracze. Na najniższym poziomie gra ma być znacząco uproszczona, tak aby dostarczyć początkującym jak najlepszych wrażeń z rozgrywki. Pojawi się nowy, prosty dwu-przyciskowy tryb gry. Wypróbowaliśmy go i po pierwszej połowie prowadziliśmy 7-0 z Bahrajnem.

Jeśli nigdy nie graliście w serię FIFA, to ten tytuł wprowadzi was w świat wirtualnej piłki nożnej od EA.

Nowe jest też wykonywanie różnych rodzajów strzałów. Przy rzucie rożnym można wybrać z menu odpowiednią taktykę, a następnie wysterować strzałkami kierunek strzału i odpowiednio ustalić siłę kopnięcia. Wykonywanie rzutów rożnych jest teraz łatwiejsze, choć oprócz wyboru odpowiedniej taktyki liczy się jak zawsze trochę szczęścia.

Radykalnie zmieniono rzuty karne, ale na lepsze! W ostatnim czasie FIFA była krytykowana, za znaczące utrudnienie wykonywania jedenastek. Sam mechanizm pozostał taki sam, ale znacznie trudniej jest przestrzelić.

Piłkarze zyskali nowe animacje podczas rozgrywania rzutów karnych. Bramkarz może chwiać się na nogach, aby zmylić strzelca, zachowywać się jak torreador, czy wykonywać rewelacyjne parady bramkarskie. Nawet gdy bramkarz jest przesunięty, ma szansę odeprzeć strzał w desperackiej akcji obronnej.

Podczas naszych testów widzieliśmy zabawną scenę z Buffonem. W czasie rzutu karnego wyskoczyliśmy późno z prawej strony bramki, udało się jednak z rozpędu wyciągnąć rękę i obronić bramkę.

Matt Prior z EA mówił także o nowym systemie sterowania nazwanym World Class, który zawiera szereg zmian, w tym znacznie bardziej elastyczny drybling (Response Drybling), bardziej precyzyjne podania (Pinpoint Passing) oraz lepsze ruchy (Explosive Movement). Gra zyskała też inne nowe animacje podczas dryblingu. W grze zobaczymy też odwzorowaną fizykę oficjalnej piłki mundialu, czyli Adidas Brazuka. Adidas ściśle współpracował z zespołem EA Vancouver nad odwzorowaniem techniki tej piłki.

Podczas rozgrywki zauważyliśmy zmianę tempa gry – bardziej przypomina ona tę z FIFA 13, niż FIFA 14. Mamy nagłe zmiany prędkości i nie dochodzi do sytuacji gdy pomijamy pomocników, tak jak w zeszłorocznym tytule.

W dodatku zauważyliśmy, że podania są dużo łatwiejsze i bardziej efektywne. Poza tym reszta, oprócz nowego dryblingu, jest bardzo podobna do gry wydanej we wrześniu 2013. Jedyną znaczącą wadą jest moc strzałów, które czasem są przesadzone, nawet jeśli zostały wykonane przez niezbyt doświadczonych zawodników.

Prezent dla fanów Mundialu

Electronic Arts przyzwyczaiła nas do wydawania specjalnych edycji FIFA z okazji Mistrzostw Świata i Euro. Dwa lata temu z okazji imprezy w Polsce i na Ukrainie pojawił się jedynie DLC do FIFA 12, teraz mamy zupełnie nowy tytuł.

Jednak najnowsza gra poświęcona Mundialowi w Brazylii koncentruje się na odtworzeniu atmosfery tego mundialu, a nie na rzeczywistych zmianach w grze. Nie ma większych innowacji, choć i tak w porównaniu do poprzednich specjalnych edycji 2014 FIFA World Cup Brazil zawiera wiele zmian w rozgrywce.

Jeśli jesteście zagorzałymi fanami Piłkarskich Mistrzostw Świata, to 2014 FIFA World Cup Brazil jest warta zakupu, aby doczekać do 12 czerwca, gdy rozpoczną się rozgrywki. Jeśli jesteście zainteresowani tylko zmianami w grze to lepiej poczekać na FIFA 15!

Zobacz też FIFA 14: wady i zalety najnowszej wersji piłkarskiego symulatora

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji