Reklama

Artykuł

15 pomysłów na wykorzystanie pamięci USB

15 pomysłów na wykorzystanie pamięci USB
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Dyski flash USB, czyli popularne pendrive’y używane są wciąż do przenoszenia plików z jednego komputera na drugi. Jednak ich zastosowania na tym się nie kończą. Prezentuje 15 pomysłów na ich wykorzystanie.

Pamięci flash USB są wszędzie, są tanie i łatwo mieć je przy sobie. To idealne rozwiązanie do przenoszenia dokumentów, aplikacji, a nawet całych systemów operacyjnych. Oto moje pomysły na ich wykorzystanie:

USBUżywaj ich jako kluczy USB

Czasami pendrive’y nazywamy kluczami USB i rzeczywiście mogą nimi się stać. Program Predator pozwala na blokowanie komputera dzięki pamięci flash. Nikt więc nie będzie miał dostępu do naszego systemu Windows bez podłączonego pendrive’a.

USBUruchamianie systemu operacyjnego i programu antywirusowego

Poprzez większą pojemność niż płyty CD, a w wielu przypadkach także niż DVD, w pamięci USB można umieścić całe systemy operacyjne lub programy antywirusowe. Mogą być to przede wszystkim wiodące dystrybucje Linuksa. Zainstalujemy je dzięki takim programom, jak UNetbootin, YUMi, czy Universal USB Installer.

USBPrzyśpiesz system Windows dzięki ReadyBoost

Wyobraź sobie, że po podłączeniu pamięci flash USB o pojemności 16 GB do wolnego portu w komputerze aplikacje na nim mogą działać szybciej. To nie magia, a funkcja Windows ReadyBoostm, obecna w systemach Vista, 7 i 8. Co prawda nie wszystkie pamięci USB są kompatybilne, ale czasem może to rzeczywiście przyśpieszyć komputer.

USBPrzekształć w bibliotekę multimedialną

To prawda, że teraz większość muzyki słuchamy korzystając ze streamingu, ale wciąż istnieje wiele urządzeń, które mają ograniczony dostęp do sieci. Warto więc zapełnić swój dysk USB kolekcją muzyki i filmów. Można go podłączyć do radia w samochodzie lub telewizora.

USBStwórz zestaw bezpieczeństwa

W pamięci USB można zawsze nosić zestaw przenośnych narzędzi – taki nasz komputerowy szwajcarski scyzoryk. To programy do odzyskiwania haseł, systemy antywirusowe czy narzędzia do monitorowania sieci. Warto zainstalować takie programy, jak Nirsoft, Sysinternals, czy Anti-Malware Toolkit.

USBStwórz system szyfrowania dokumentów

Nie obawiam się o bezpieczeństwo moich dokumentów, ale szyfrowanie ich niczym James Bond brzmi ekscytująco. Dzięki TrueCrypt i pamięci USB możemy szyfrować nasz dysk tak, że nie będzie go wstanie złamać nawet NSA.

USBTwój cyfrowy nieśmiertelnik

Na pamięć flash USB, którą zawsze mamy przy sobiem, możemy umieścić najważniejsze informacje o nas – imię i nazwisko, numery kontaktowe, grupę krwi, kilka zdjęć, jakiś plik dźwiękowy, a nawet testament biologiczny. To dobre zabezpieczenie nas samych i naszych bliskich, gdyby doszło do jakiegoś nieszczęścia.

USBMiłosna e-kartka

Kiedyś udało mi się zaimponować dziewczynie prezentacją multimedialną nagraną na mini-CD. Był to rok 2002, teraz możemy skorzystać po prostu z pamięci USB, na której nagramy filmik lub prezentację. Będzie to z pewnością miła miłosna niespodzianka.

USBKonsola do gier z lat 80-tych

Wystarczy zainstalować MAME, aby cieszyć się starszymi grami na emulatorze. W pamięci USB zmieści nam się bogata kolekcja, którą możemy mieć zawsze przy sobie. Idąc na spotkanie do znajomych, możemy urządzić sobie szybko imprezę w klimacie lat 80-tych, grając w Panga.

USBPrezent z oprogramowaniem

Ktoś ze znajomych zakupił właśnie nowy komputer? Podaruj mu pamięć USB wypełnioną bezpłatnymi narzędziami. To nic nie kosztuje, a będzie przydatnym dodatkiem do świeżo nabytego urządzenia. Co zainstalować? Wystarczy sprawdzić nasze listy!

USBWirtualna biblioteka

Wiedzy nigdy za mało. W pamięci USB możemy pomieścić setki, a nawet tysiące e-książek i dokumentów PDF. Później możemy je odczytywać lub przesyłać dalej z dowolnego miejsca na świecie. Aby stworzyć własną podręczną Bibliotekę Aleksandryjską na USB wystarczy Calibre Portable i czytnik PDF, na przykład Sumatra PDF.

USBWikipedia zawsze pod ręką

Wikipedię można ściągnąć i korzystać z niej offline. Największa encyklopedia świata zawsze w kieszeni marynarki. Do pobrania Wikipedii na pednrive’a potrzebna będzie darmowa aplikacja Kiwix. Angielska wersja zajmuje ponad 14GB ale inne wersje językowe są nieco mniejsze.

USBPrzenośny serwer podróżny

Dzięki Server2Go można uruchomić serwer WWW bezpośrednio z pamięci USB. Mogą to być na przykład przenośne aplikacje bazujące na HTML, projekty dla klientów, a nawet tajny cyber-serwer z równie tajnej lokalizacji…

USBZestaw podróżnych dokumentów

Podczas zagranicznych podróży zwykle nie mamy stałego dostępu do internetu. W pamięci USB możemy mieć zapisane przewodniki, mapy, zeskanowane dokumenty, bilety oraz wiele innych przydatnych rzeczy. Warto posiadać też skaner malware, na przykład Portable Malwarebytes, ponieważ obce komputery mogą być pełne wirusów.

USBTwoja cyfrowa wizytówka

W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej warto być kreatywnym podczas poszukiwania pracy. Pamięć USB może nam posłużyć za wizytówkę, na której będziemy mieć własne CV, portfolio i inne dokumenty prezentujące naszą osobę.

Ogranicza Cię tylko wyobraźnia

Z pendrive’ami można zrobić praktycznie wszystko, od biżuterii po kapsułę czasu. To wygodny sposób na przenoszenie danych i nie tylko. Sposobów na wykorzystanie pamięci USB jest wiele i tylko Twoja wyobraźnia Cię ogranicza…

A jak Ty wykorzystujesz pamięci USB?

Zobacz także:

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines