Reklama

Artykuł

12 wskazówek dla tych, którzy zaczynają korzystać z komputera

12 wskazówek dla tych, którzy zaczynają korzystać z komputera
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Poniżej prezentujemy porady dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem. Może chccie mieć kontakt z wnuczkami? Albo dostaliście od nich komputer i wstydzicie się prosić o pomoc? Ten poradnik pomoże Wam oswoić się z komputerem.

Znaleźć tu można cenne porady odnośnie współczesnych komputerów i internetu. Z pewnością dzięki nim łatwiej będzie opanować korzystanie z dobrodziejstw techniki, a przynajmniej przełamać pierwsze lody.

Jeśli doskonale znacie się na komputerach i trafiliście tutaj przypadkiem, to możecie przekazać ten artykuł krewnym lub znajomym, którzy mają problem z komputerem. Wydrukujcie go swojej mamie, czy babci i pozwólcie im zaprzyjaźnić się z komputerem.

Wszystko wymaga kont i haseł

Aby korzystać z dobrodziejstw internetu trzeba powiedzieć kim jesteśmy, czyli się zalogować. Na większości serwisów musimy utworzyć swoje konto użytkownika oraz hasło. Dzięki temu posiadamy swój unikalny identyfikator.

Nie podawajmy tych danym innym i starajmy się używać różnych haseł i loginów. A jeśli zapominacie o hasłach skorzystajcie z menadżerów haseł, te są dostępne coraz częściej jako element przeglądarki internetowej.

Do wszystkiego znajdzie się aplikacja

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy aplikacje z których korzystacie są najlepsze dla Waszych potrzeb? Może zainstalował je wasz znajomy lub krewny, a nie pasują one do upodobań. Pod wpływem czasu mogły też przestać być aktualne.

Istnieje cały świat programów, zarówno tych darmowych, jak i płatnych. Możecie wybierać w bogatym katalogu. Aplikacje te pomogą rozwiązywać codzienne problemy, pozwolą działać bardziej efektywnie lub  zapewnią rozrywkę. Na łamach Softonic codziennie pojawiają się recenzje nowych programów. Na co czekacie, czas pobierać i instalować.

Prawie wszystko można cofnąć

Pliki zostały nadpisane lub usunięte? Program nie działa? Zrelaksujcie się, policzcie do dziesięciu i pomyślcie: w nowoczesnych komputerach praktycznie nic nie jest nieodwracalne.

Usunięte pliki można odzyskać, utracone dokumenty również. Są do tego specjalne programy, a na początek wystarczy sprawdzić czy nie znalazły się one w koszu. Nawet pendrive’y USB można naprawić dzięki odpowiednim narzędziom.

Nie bój się korzystać z programów

Nie bójcie się klikać na aplikacje. Nawet jeśli coś przypadkowo się stanie to łatwo jest przywrócić poprzedni stan. Programy nie są już tak skomplikowane jak na filmach, teraz są tworzone „dla opornych”. Mają być intuicyjne i  tolerować niewłaściwe działania. Często można też cofnąć naszą gafę.

Czytaj to co jest napisane na ekranie

To, że literki w komunikatach są za małe albo jesteście zmęczeni nie usprawiedliwia od nieczytania zawartych tam informacji. Należy zwrócić uwagę na to co jest napisane w komunikatach.

Nie wszystkie programy są dobrze przetłumaczone, część błędów nie jest zrozumiała, ale należy je czytać i zachować ostrożność. Część programów próbuje nas oszukać. Warto uważać i czytać. Dzięki temu unikniemy wielu problemów.

Nie klikaj w co popadnie

Pierwsze co robisz to klikasz? Pierwszy wynik w Google i klikasz? To zły nawyk, impulsywność przynosi problemy. Istnieją reklamy i zagrożenia, które symulują wygląd przycisków i stron. To może powodować niebezpieczeństwa. Komputer nie zastąpi nam mózgu. Sami musimy, więc odróżniać co jest istotne. Jeśli nie będziemy uważać możemy paść ofiarą oszustwa lub złapać wirusa.

Szukaj podpowiedzi

Jak odpowiednio korzystać z danej aplikacji? Co ona potrafi i jak to zrobić? Większość aplikacji posiada jakąś pomoc, instrukcję albo poradniki. Jeśli coś nie działa warto ponownie wykonać te same kroki.

Programy nie działają losowo, opierają się o pewne schematy, podobne elementy, większość efektów widać natychmiastowo na ekranie. Często aby zyskać więcej informacji należy użyć prawego przycisku myszy. Na pewno nie możemy siedzieć bezczynnie.

Skonfiguruj odpowiednio każdy z programów

Wiele aplikacji posiada niezwykle przydatne funkcje, które ułatwiają nam życie. Wiele aplikacji jest prostych i nie wymaga większego przygotowania do korzystania. Część jednak trzeba odpowiednio skonfigurować.

Pod tą nazwą kryje się proces dostosowania programu. Musimy go tak ustawić, by odpowiadał naszym potrzebą, to jak z samochodem, który właśnie pożyczyliśmy od znajomego. Musimy ustawić fotel, lusterka, włączyć ogrzewanie i tak dalej.

Nie jesteśmy anonimowi

Korzystając z komputerów i telefonów mamy poczucie anonimowości i obcowania w wirtualnym świecie. To złudzenie jest fałszywe. Po pierwsze dziś granica między tymi dwoma światami się zatarła, po drugie nasza działalność w sieci jest rejestrowana.

Można nas zidentyfikować po działalności w sieci, co może mieć dobre i złe strony dla naszej reputacji. Ponadto obecność w sieci wykorzystywana jest do oferowania nam produktów i usług, których poszukujemy. Więcej o tym dowiesz się poznając ciasteczka, czyli pliki cookies.

Płacenie przez internet jest bezpiecznie

Widzieliście jakiś produkt na Allegro i chcecie go kupić? Byłoby świetnie wrzucić banknoty do komputera i płacić w ten sposób. Nie jest to jednak możliwe. Zakupy w sieci odbywają się przy wykorzystaniu elektronicznych form płatności lub płatności przy odbiorze.

Może słyszeliście jakieś opowieści o oszustwach, kradzieży itp.? Zdarza się to równie często, co w realnym świecie. Po prostu trzeba na siebie uważać i decydować się na zakupy z zaufanych źródeł.

Uważaj na niesamowite wiadomości

Internet jest nową telewizją. To, że coś jest w sieci nie znaczy, że jest prawdziwe. Bądźcie sceptycznie nastawieni do podejrzanych informacji na Facebooku, Twitterze, czy Twojej skrzynce e-mail.

Przede wszystkim nie przekazujcie tych informacji znajomym, ani też nie podawajcie swoich danych kontaktowych. Możesz narazić na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale też bliskich.

Bądź wdzięczny, tym którzy tworzą aplikacje i informacje

To, że coś jest w sieci za darmo, nie oznacza, że ktoś nie włożył w to wysiłku. Wszystko co widzisz w sieci kosztowało wiele pracy, nawet stworzenie najprostszej strony zajmuje kilka godzin. Dzięki pracy wielu osób możesz cieszyć się świetnymi aplikacjami i treściami.

Użytkownicy sieci mają jednak tendencję do dewaluacji i zbyt łatwo gardzą darmowymi zasobami internetowymi. Często na blogach, na YouTube i w sklepach z aplikacjami widzimy bardzo negatywne, wręcz miażdżące komentarze. Szanuj pracę innych ludzi.

Ostatnie słowo…

Jeśli dowiedzieliście się z tego poradnika czegoś nowego i przydatnego, to jestem z tego powodu zadowolony. Jeśli macie jakieś problemy lub dodatkowe porady zostawcie je w komentarzach. Mam nadzieję, że wiedza ta okazała się cenna i zostaniecie z Softonic na dłużej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zacznij od z tego…

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines