Reklama

Tips & Tricks

Top 10 programów jakie warto zainstalować na nowym Macu

Robert Wojno

Opublikowany

Zakup pierwszego Maca to zawsze przeżycie. Jednak po początkowym zachwycie nową zabawką pojawia się pytanie: Jakie programy zainstalować na moim Macu? Komputer można z powodzeniem używać zaraz po wyjęciu z pudełka, gdyż w pakiecie z nim są dostarczane wszystkie najpotrzebniejsze aplikacje. Część z nich (iPhoto, iTunes, iMovie, Mail) jest naprawdę znakomita. Inne niestety nie są tak dobre i wypada je zastąpić lepszymi odpowiednikami. Chciałbym podzielić się z Wami listą programów, które ja instaluję w pierwszej kolejności.

Adium

Kontakt ze znajomymi to podstawa. Adium pozwoli Ci czatować tekstowo z użytkownikami Gadu-Gadu, Gtalk, oraz innych protokołów. Program wygląda świetnie i działa równie dobrze. Obsługuje statusy GG i emotikony.

Skype

Czasem pusty tekst nie wystarczy i dobrze jest kogoś usłyszeć, a nawet zobaczyć. Skype to doskonały program do prowadzenia rozmów głosowych oraz video. Pozwala także dzwonić na numery stacjonarne lub komórkowe na całym świecie.

Transmission

Bit Torrent to popularny protokół przesyłania plików. Warto zaopatrzyć się w klienta tej sieci. Transmission sprawdza się znakomicie. Program jest prosty w obsłudze i nie obciąża komputera


QNapi

Ten malutki program potrafi dobrać napisy odpowiednie do konkretnej wersji filmu. QNapi przeszukuje bazy napisów i pobiera te zsynchronizowane z konkretnym plikiem video, który posiadamy. Niezbędny dla wszystkich kinomanów.

VLC

Jeśli lubisz oglądać filmy, to VLC jest wręcz niezbędny. Program posiada swoje własne kodeki i obsługuje większość dostępnych formatów video oraz napisy. Odtwarza także płyty CD, DVD oraz ich wirtualne obrazy.

Stuffit Expander

Pliki ZIP są w systemie Mac  OS X obsługiwane bez problemów. Problem pojawia się, jeśli musimy rozpakować archiwum RAR lub w innym formacie. Do tego zadania doskonale nadaje się Stuffit Expander. Jest szybki i prosty w obsłudze.


Google Chrome

Systemowa przeglądarka internetowa Safari jest całkiem niezła, jednak ja osobiście wolę Chrome. Jest odrobinę szybsza i posiada dużo większą bazę przydatnych dodatków.


Alfred

Czas to pieniądz. Alfred umożliwia uruchamianie programów i wykonywanie innych czynności za pomocą klawiatury. Korzystanie z Mac OS X staje się jeszcze wygodniejsze i o wiele szybsze.


Dropbox

Zdalny dostęp do plików bywa przydatny. Dropbox oferuje 2GB miejsca na serwerze w chmurze, na którym możemy przechowywać co chcemy. Program automatycznie synchronizuje zawartość folderów i daje dostęp do naszych plików z każdego komputera.


OpenOffice

Na żadnym komputerze nie może zabraknąć pakietu biurowego. OpenOffice jest darmowy i dysponuje szerokim wachlarzem funkcji. Jeśli musisz stworzyć jakiś dokument, arkusz kalkulacyjny, czy prezentację, to doskonałe rozwiązanie. Bez problemu obsługuje pliki Microsoft Office.

A Wy jakie programy instalujecie jako pierwsze na swoim Macu?

Również może Cię zainteresować