Reklama

Tips & Tricks

Jak zmienić domyślne dzwonki i dźwięki systemowe w telefonach z systemem Android

Jak zmienić domyślne dzwonki i dźwięki systemowe w telefonach z systemem Android
Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

  • Zaktualizowany:

Nudzą cię standardowe dzwonki oraz dźwięki systemowe Androida? Dlaczego więc nie użyć ciekawszych odgłosów? Pokażemy w tym artykule, jak to zrobić. Android w zależności od wersji wprowadza dany zestaw odgłosów oraz dzwonków. Zmiana na inny, dostępny w bazie dźwięk, jest dość prosta. Co jednak zrobić, aby skorzystać ze swojego indywidualnego pliku dźwiękowego? Dla dzwonków oraz podstawowych powiadomień jest to dość proste. Trudności pojawiają się, gdy chcemy ustawić co innego.

1. Zmień swój podstawowy dzwonek

Aby zmienić dzwonek, trzeba wejść w Ustawienia, a następnie w sekcję Dźwięk. Teraz wybieramy Dzwonek telefonu i zaznaczamy odpowiedni dźwięk, dotykając go na liście. Pojawi się przy nim mała niebieska kropka, a my wysłuchamy, jak on brzmi. Jeśli się nam spodoba, zatwierdzamy go przyciskiem OK.Aby użyć różnych dzwonków, można stworzyć osobny folder o nazwie Dzwonki na karcie SD. Kopiujemy tam nasze pliki audio w formacie MP3, OGG lub WAV. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z własnych dźwięków, które wyświetlą się nam na liście.

2. Zmień domyślny dźwięk powiadomień

W ten sam sposób zmienimy także dźwięk powiadomień. Wchodzimy w Ustawienia, a następnie w Dźwięk. Tutaj przechodzimy do sekcji Domyślny dźwięk powiadomienia, gdzie wybieramy nasz dźwięk. Umieszczając swoje pliki w katalogu Powiadomienia (Notifications), możemy też z nich skorzystać i wybrać dowolny dźwięk z tego folderu dostępnego w pamięci telefonu. 

3. Dla zaawansowanych: zmień specjalne powiadomienia dźwiękowe

Android w zależności od wersji sprzętowej dodatkowo posiada kilka specyficznych dźwięków systemowych, które też można w pewien sposób obejść i zmienić. Są to dźwięki migawki aparatu, autofocusu, dokowania w stacji, blokowania telefonu/tabletu, odblokowywania telefonu/tabletu oraz dźwięk ostrzeżenia niskiego poziomu baterii. Jednakże wymagają one rootowania telefonu oraz dostępu do nadpisania androidowego systemu. Tylko zaawansowani użytkownicy mogą się zabierać za takie operacje.

Odblokowanie swojego telefonu z pomocą roota przynosi kilka korzyści, ale także obarczone jest ryzykiem utraty bezpieczeństwa. Jeśli jesteśmy tego świadomi, możemy spróbować złamać nasz system z pomocą takich narzędzi jak SuperOneClick lub Unrevoked. Taki proces trwa mniej niż minutę i zastępuje istniejące pliki naszymi, prowadząc nas krok po kroku. Używając wybranego menadżera plików, takiego jak ES File Explorer, zobaczymy pełną listę wspieranych przez nasze urządzenie powiadomień. Aby dostać się do tej listy, musimy przejść do ścieżki: /system/media/audio/ui w naszym telefonie.

Android korzysta z formatu OGG jako systemowego formatu dźwięku. Nazwy plików z rozszerzeniem OGG pokażą nam dźwięki odpowiadające za poszczególne powiadomienia.Warto zachować oryginalne pliki dźwiękowe wszystkich powiadomień. Można to zrobić za pomocą ES File Explorer, który pomoże nam wysłać je na kartę SD i umieścić w osobnym folderze.

Możemy stworzyć własne dźwięki dzięki specjalnym programom, takim jak audiokonwerter Format Factory czy audioedytor Audacity, które pozwolą na powstanie krótkich dźwięków w formacie OGG. Dzięki Audacity możliwe jest również wykorzystanie krótkich fragmentów dobrze nam znanych piosenek. W tym momencie ogranicza nas jedynie nasza inwencja twórcza. Musimy tylko nazwać nasze dźwięki tak samo, jak pliki oryginalne, wybierając dokładnie taki dźwięk, jaki chcemy mieć w danym powiadomieniu. Z pomocą ES File Explorera przeniesiemy nowe dźwięki z naszego komputera na kartę SD lub w inne możliwe miejsce w pamięci telefonu. Kiedy już tam będą, skopiujemy je do ścieżki: /system/media/audio/ui.

Nasze pliki zostały zlokalizowane w wybranym miejscu, pod tymi samymi nazwami, zatem wszystko zostało zrobione dobrze. Jeśli kiedyś będziemy chcieli przywrócić oryginalne dźwięki, należy przeprowadzić powyższą procedurę raz jeszcze. Taki proces trochę trwa, jednak jest on z pewnością wart całego zachodu. Nasz telefon zyska z pewnością wiele uroku. Jeśli jednak umieszczaliśmy już kiedyś pliki ze swojego urządzenia w komputerze z systemem Windows lub Mac, cały proces nie przysporzy nam aż tak wiele kłopotów.

Zobacz także:

Nova Launcher: znudził ci się wygląd systemu Android? Zmień go!

Aplikacje, dzięki którym spersonalizujesz swój telefon z systemem Android

Markus Kasanmascheff

Markus Kasanmascheff

Najnowsze od Markus Kasanmascheff

Editorial Guidelines