Reklama

Tips & Tricks

Jak odzyskać usunięte dane na telefonie z systemem Android

Jak odzyskać usunięte dane na telefonie z systemem Android
Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

  • Zaktualizowany:

Odzyskiwanie usuniętych zdjęć, dokumentów i wiadomości w telefonie jest proste. Przedstawiamy dwa bezpieczne i szybkie sposoby na odzyskanie danych w systemie Android za pomocą PC.

Podobnie jak to ma miejsce w systemie Windows, kiedy usuwasz plik na Androidzie, nie znika on od razu i jego pozostałości mogą zostać wydobyte na światło dzienne za pomocą odpowiednich narzędzi i odrobiny czasu.

Metody odzyskiwania danych różnią się nieco w zależności od tego, w jaki sposób twój telefon lub tablet z Androidem jest podłączony do komputera. Jednak obydwa sposoby są zarówno proste, jak i szybkie.

Sposób 1: twój telefon jest podłączony do PC jak zewnętrzny dysk

Jeśli twoje pliki znajdują się na karcie SD lub twój Android jest podłączony jak zewnętrzny dysk (posiada literkę i ikonkę), możesz skorzystać z dowolnego programu do odzyskiwania danych w systemie Windows – na przykład Recuva.

Po podłączeniu telefonu wystarczy uruchomić Recuva, wybrać odpowiedni dysk w pamięci telefonu lub na karcie SD i postępować zgodnie z wyświetloną instrukcją.

Sposób 2: twój telefon z Androidem nie podłącza się jak dysk zewnętrzny

Najnowsze tablety i telefony z Androidem, szczególnie te nieposiadające karty SD, nie łączą się już z komputerem jak dyski zewnętrzne, ale przez media Player. Ikonka w Moim Komputerze też jest inna, a dyskowi nie jest przypisana literka.

Tak wygląda najnowsze urządzenie z Androidem podłączone do komputera: brak literki dysku

Oczywiście możesz zmusić telefon z Androidem, aby łączył się tak jak dysk zewnętrzny, ale jest to bardzo skomplikowana procedura wymagająca rootowania i korzystania z narzędzi dysku twardego.

Na szczęście istnieje program, który robi wszystko za ciebie: Wondershare Dr.Fone. Jest bardzo podobny do narzędzia Recuva, ale specjalizuje się w Androidzie i jest odpowiedzialny za wszystkie działania niezbędne do odzyskania danych na większości smartfonach.

Po zainstalowaniu Dr. Fone’a należy go uruchomić i połączyć telefon z PC przez kabel USB. Włącz na telefonie tryb debugowania USB (Dr. Fone wyjaśni jak to zrobić w zależności od wersji Androida).

Po pomyślnym połączeniu telefonu Dr. Fone rozpocznie diagnostykę. Pamiętaj więc, aby nie rozłączyć w tym czasie telefonu. Jeśli pojawi się okno pytające o potwierdzenie instalacji sterowników, pomiń je.

Następnie wybierz rodzaj informacji, których szukasz. Dr. Fone może odnaleźć książkę telefoniczną, wiadomości, połączenia, czaty i załączniki do WhatsAppa, takie jak zdjęcia, wideo, muzyka i dokumenty.

Następnie Dr. Fone zostanie zainstalowany w telefonie. Proces ten może trwać nawet 15 minut. Twój telefon zapewne zrestartuje się kilka razy, ale nie martw się tym, gdyż program kontynuuje instalację tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.

W trakcie tej fazy pod żadnym pozorem nie odłączaj telefonu, Dr. Fone musi zainstalować aplikację

Dr. Fone rozpoczyna skanowanie po pomyślnej aktualizacji i konfiguracji. Jeśli wewnętrzna pamięć jest duża i wybrane zostały wszystkie rodzaje plików, przeszukiwanie może zająć kilka godzin.

Skanowanie może zająć sporo czasu

Po zakończeniu skanowania zobaczysz ekran podobny do tego w aplikacji Recuva, na którym znajdują się odnalezione pliki i ich podglądy. Pamiętaj, że tylko wersja płatna programu umożliwia przywrócenie plików, ale dzięki darmowej możesz się przekonać, czy te pliki w ogóle jeszcze gdzieś są.

W ostatniej fazie Dr. Fone przedstawia wyniki skanowania

Nie zapomnij zrobić kopii zapasowej

Jak widać, odzyskiwanie plików na Androidzie to bardzo prosta sprawa, ale wiecie, co jest jeszcze prostsze? Zrobienie kopii zapasowej! Skorzystaj z takich usług, jak Dropbox, Drive czy OneDrive i nie martw się, że bezpowrotnie stracisz dane.

Czy te metody pomogły Ci odzyskać pliki?

Zobacz także:

12 supermocy, które zyskasz, rootując urządzenie z Android

7 aplikacji, które zwiększą bezpieczeństwo twojego urządzenia z Androidem

Fabrizio Ferri-Benedetti

Fabrizio Ferri-Benedetti

Editorial Guidelines